Nowele polskie lekturą Narodowego Czytania 2019!

Posted by

14 października w Dniu Edukacji Narodowej w naszej szkole miało miejsce Narodowe Czytanie.
Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W tym roku, podczas 8 Edycji Narodowego Czytania Para Prezydencka zaproponowała 8 nowel. Jest to wybór tekstów, których wspólnym mianownikiem jest polskość w połączeniu z treściami uniwersalnymi, refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem.
W tym dniu uczniowie Nasze szkoły mogli wysłuchać fragment noweli “Dobra Pni” Elizy Orzeszkowej. Nowelę czytali zaproszeni goście, którzy reprezentowali rożne zawody a wszystko po to by uświadomić młodemu pokoleniu, że czytanie książek to nie tylko obowiązek ucznia, ale przywilej każdego człowieka.
W tym dniu naszymi Czytelniczymi Mentorami byli:
Pan Tomasz Kowal – sportowiec, strongman – Mistrz Polski Strongman Eliminate Your Opponent;
Ksiądz Piotr Kalinowski – misjonarz;
Pani Joanna Iwaszko – pielęgniarka;
Pani Weronika Obrzut – studenta ratownictwa medycznego oraz druh ochotniczej straży pożarnej;
Pani Monika Przetacznik – instruktor jazdy konnej;
Pan Mirek Matusik – trener oraz zawodnik klubu “Kolejarz”;
Pani Zuzanna Kmak – uczennica szkoły fryzjerskiej.
Na koniec spotkania uczniowie mogli poznać zainteresowania czytelnicze zaproszonych gości oraz poznać ich drogę kariery zawodowej. Ponadto uczniowie mogli zdobyć autografy od zaproszonych gości jak również spróbować swoich sił wraz ze strongman’em Panem Tomaszem.
Kontynuacja akcji Narodowego Czytania miała również miejsce 21 października. Naszą szkołę odwiedził muzyk disco polo z folkową nutą, którego utwory mają po kilka milionów odsłon na Youtube – Pan Kordian. Przybył do naszej szkoły, aby móc dzielić się z nami swoją pasją a przede wszystkim motywować uczniów do nieustannej pracy, jaką jest nauka. Wysłuchaliśmy fragmentu noweli „Katarynka” Bolesława Prusa. Uczniowie mieli również możliwość zadać artyście pytania odnoście Jego pracy oraz zainteresowań. Podczas spotkania nie odbyło się bez śpiewów i tańców. Nad całością akcji czuwała Pani Katarzyna Gryzło – Kmak – bibliotekarz.
Dziękujemy naszym Gościom za przybycie, a przede wszystkim za przybliżenie uczniom piękna polskich nowel i pokazanie, że czytanie jest modne niezależnie od wieku czy profesji.

FOTOGALERIA

Print Friendly, PDF & Email