Wycieczka klas VII – VIII do Wadowic i Oświęcimia

Posted by

Trasa wycieczki: Wadowice- Oświęcim- Brzezinka- Kalwaria Zebrzydowska

Wycieczkę rozpoczęto od zwiedzania Muzeum Domu Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach.  Sercem muzeum jest mieszkanie Wojtyłów, w którym Karol przyszedł na świat i przeżył 18 lat. Wewnątrz znajdują się oryginalne eksponaty związane z rodziną Wojtyłów. Uczniowie zwiedzili również Bazylikę  Ofiarowania Najświętszej Marii Panny. Tutaj Karol Wojtyła przyjął chrzest i przystąpił do I Komunii Świętej. Podczas swych pielgrzymek do Wadowic trzykrotnie odwiedził swój parafialny kościół. W roku 1999 ukoronował obraz Matki Bożej Nieustającej Pomocy.

Następnym punktem wycieczki było  miejsce pamięci i muzeum Auschwitz- Birkenau. Jest to były niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady. Obóz koncentracyjny Auschwitz został utworzony w dawnych koszarach wojska polskiego w czerwcu 1940 r. Na jego potrzeby zaadaptowano 20 murowanych bloków, z których 6 było jednopiętrowych i 14 parterowych. W końcu 1940 r. więźniowie rozpoczęli nadbudowę pięter bloków parterowych, a w maju następnego roku budowę 8 nowych bloków. Prace te zostały zakończone w pierwszym półroczu 1942 r. Więźniowie nie mieli łóżek, spali na podłodze. Warunki sanitarne były okropne. Więźniowie byli w różny sposób karani, od kary chłosty,  przez karę słupka aż po kierowanie do kompanii karnej. Ogromne wrażenie zrobiły na uczniach cele karne bloku 11. Odwiedzili cele w której przebywał Ojciec Maksymilian Kolbe, w której znajdują się 3 świece ofiarowane przez kolejnych papieży którzy odwiedzili to miejsce – Jan Paweł II, Benedykt 16 oraz Franciszek.

W Oświęcimiu ginęli ludzie różnych narodowości. Byli to Żydzi, Polacy, Romowie, Rosjanie. Zwiedzanie bardzo poruszyło młodzież. Można to posumować hasłem  „Człowiek człowiekowi zgotował ten los.”

W drodze powrotnej uczniowie zatrzymali się u szczytu góry Żar aby wstąpić do Sanktuarium Matki Boski Anielskie  w Kalwarii Zebrzydowskiej. Na obszarze 6 km2 znajdują się Dróżki  Pana Jezusa oraz Matki Bożej.

Opiekunowie wycieczki: Bogumiła Nowak, Małgorzata Martuszewska, Dorota Matiaszewska

FOTOGALERIA