Andrzejki, jędrzejówki, jędrzejki – dawna tradycja, którą warto odświeżyć

Posted by

Jest taka jedna noc w roku, kiedy świat realny łączy się ze światem magii, czarów, … wróżb. Od wieków w noc św. Andrzeja młode panny zbierały się, aby dowiedzieć się, jaka będzie ich przyszłość. Panowie, ciekawi co ich spotka, zbierali się kilka dni wcześniej – w wigilię św. Katarzyny. Andrzejki są wspaniałą okazją do dobrej zabawy, a jednocześnie źródłem szacunku dla tradycji i obrzędów ludowych. Wróżby pobudzają wyobraźnię, uczą kreatywności, pozwalają oderwać się od rzeczywistości i przenieść w świat marzeń i fantazji.
        W naszej szkole klasa I wspólnie z panią bibliotekarką rozpoczęły wróżby zgodnie z tradycją od święta Katarzyny kończąc na 29listopadzie – przeddzień- święta Andrzeja . Uczniowie lali wosk przez ucho od klucza dopatrując się swojej przyszłości w zastygłym kształcie, ustawiali buty od ściany do progu, przekuwali imiona dziewczyn i  przyszłych chłopców , łączyli ze sobą takie same klucze, poznawali swoje przyszłe zawody oraz cechy wygładu przyszłych żon i mężów. Klasa II i III wspólnie się integrując spotkała się na wróżbach 29 listopada kultywując obecną tradycję wigilii św. Andrzeja, gdzie spotykają się przedstawiciele obojga płci. Uczniowie  poznali historię święta oraz  w atmosferze magii losowali wróżby związane z przyszłymi zawodami, ich najbliższą przyszłością  oraz wiele innych ciekawych wróżb m.in. „Magiczne kwadraty”, „Nietoperze”,  „Serca”, „Karuzela szkolnych pechów”, „Srebrne rybki”, „Zawody – gwiazdki” oraz „Kartka z kalendarza na przyszły rok-2020” – uczniowie losowali swój szczęśliwy dzień w 2020roku.
Zabawy, radości oraz uśmiechu było wiele i wszyscy z utęsknieniem czekają już na następny andrzejkowy dzień wróżb. Wszyscy zadowoleni wrócili do domów pełni wiary, że spełni im się to, co wywróżyli sobie tego magicznego dnia,  pamiętając o przestrodze, która mówi ” Traktuj wróżby z przymrużeniem oka!” .

FOTOGALERIA