Profilaktyka zdrowotna w związku z pojawiającymi się w niektórych krajach przypadkami zachorowań na koronawirusa – rekomendacje MEN

Posted by

RODZICU:

 • porozmawiaj z dziećmi na temat przestrzegania podstawowych zasad higieny, w tym np. częstego mycia rąk z użyciem ciepłej wody i mydła oraz ochrony podczas kaszlu i kichania;
 • przypomnij dzieciom zasady dotyczące higieny osobistej;
 • nie posyłaj przeziębionych i chorych dzieci do przedszkola lub szkoły;
 • zwróć uwagę, aby do szkoły lub przedszkola nie przychodzili chorzy nauczyciele i inni pracownicy;
 • poinformuj dziecko, że jeśli nie miał kontaktu z osobą chorą, nie ma powodu do obaw;
 • nie organizuj wycieczek do krajów, w których wykryto ogniska koronawirusa;
 • jeżeli dziecko wróciło z terenów występowania koronawirusa i ma objawy grypopodobne, bezzwłocznie powiadom najbliższą stację sanitarno-epidemiologiczną, zgłoś się do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego;
 • rodzicu dziecka do 8. roku życia, pamiętaj, że w przypadku nieprzewidzianego zamknięcia przedszkola lub szkoły należy ci się zasiłek opiekuńczy (art. 32 ust. 1 lit. a Ustawy z dnia 25 czerwca 1999 o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby lub macierzyństwa, Dz.U. 2017, poz. 1368);
 • sprawdzaj na bieżąco komunikaty publikowane na stronach Głównego Inspektoratu Sanitarnego i Ministerstwa Zdrowia. Kontakt do najbliższej stacji sanitarno-epidemiologicznej: Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Nowym Sączuul. Stefana Czarnieckiego 19, 33-300 Nowy Sącz

  tel. (+48) 18 443 54 64
  tel. sekr. (+48) 18 443 57 32

  CAŁODOBOWA INFOLINIA NFZ

 

 

Print Friendly, PDF & Email