“Procesy” – zajęcia dydaktyczne kl. VI w zakładzie “Forest” w Gorlicach

Posted by

W dniu 2 marca br. klasa szósta odwiedziła zakład produkcji wyrobów z drewna ,,Forest” w Gorlicach. Firma istnieje od stu lat, obecnie pracuje w niej 250 osób. Jest to jeden z największych zakładów w Europie i słynie na cały świat z wyrobu wieszaków ok. 80 % produkcji, pozostałe 20 % to wyroby kuchenne: łyżki, deski, chlebaki, a nawet drewniane noże do masła. Ponad 77 % swoich wyrobów  zakład wysyła za granicę: do Japonii, Szwajcarii, Rosji i na Ukrainę. Ich  wieszaki znajdziemy w sklepach Ikea na całym świecie. Wykonywane są z drewna bukowego, jesionowego i dębowego. Firma ,,Forest” ma swój własny tartak, który znajduje się w Kamionce koło Limanowej, a drewno jest wykorzystywane w sposób  jak najbardziej ekologiczny. Z pyłu i trocin wykonuje się brykiety do opalania pieców i kominków. Pracownik firmy przedstawił nam prezentację zawierającą informację na temat zakładu, produkcji m.in. wieszaków. Następnie pani Izabela oprowadzała nas po zakładzie pokazując cały proces technologiczny i zawody – zwracając uwagę na BHP. Na początku pokazała nam kotłownie w której wykorzystuje się wszelkie drewniane odpadki i w ten sposób ogrzewany jest cały zakład. Ogromna hala to magazyny tarcicy drewnianej i suszarnie – nie mogliśmy zaglądnąć do ich środka ponieważ panuje tam temperatura 60o C. po to, aby drewno wyschło i nadawało się do dalsze obróbki po ok. 3 tygodniach. Potem przeszliśmy do hali, gdzie maszyny wycinały małe deseczki, z nich w kolejnej hali wycinano ramiona wieszaków, następnie były szlifowane, sklejane i malowane woskiem. Na końcu jest wciskany mechanicznie metalowy hak i wieszak jest gotowy. Wszystkie te prace wykonują maszyny sterowane. Cały proces  jest poddawany szczegółowym oględzinom, i nawet drobne niedociągnięcia są zauważone przez wprawne oko brakarki. W ostatnim etapie towar trafia do rąk pakowaczek, które metkują towar i składają do pudełek. W ten sposób przygotowany towar jedzie, płynie lub leci w świat. Wyrób finalny, oznaczony jest logiem FSC oznaczającym, że produkt jest pozyskiwany z drewna pochodzącego z odpowiedzialnej gospodarki leśnej, łącząc przy tym troskę o środowisko oraz interesy kontrahentów.

Na pamiątkę pobytu w zakładzie każdy z nas otrzymał deseczkę do chleba, wieszaczek, łyżkę i podstawkę. Wizyta w tym zakładzie pokazała nam, że chociaż jest on  duży i zmechanizowany to i tak wiele stanowisk pracy wymaga udziału człowieka i niektóre prace trzeba wykonać ręcznie. I drugie spostrzeżenie: nikt z nas nie zdaje sobie sprawy ile potrzeba trudu, aby na naszym stole zagościła pozornie prosta w wykonaniu zwykła deseczka do krojenia chleba. Dlatego dziękujemy wszystkim, którzy pokazali nam zakład ,,Forest”.

Uczniowie klasy VI z wychowawcą

FOTOGALERIA

Print Friendly, PDF & Email