AKADEMIA BEZPIECZNEGO PUCHATKA – XI edycja programu!

Posted by

W roku szkolnym   2019/2020 uczniowie klasy I realizowali już XI edycję ogólnopolskiego programu edukacyjnego „Akademia Bezpiecznego Puchatka”. Nasza szkoła przystąpiła do tej akcji kolejny raz. Celem programu jest edukacja i poprawa bezpieczeństwa dzieci rozpoczynających naukę w szkole oraz wspieranie ich rozwoju. Program wspomaga kształtowanie u dzieci postaw odpowiedniego zachowania się w sytuacjach dla nich niecodziennych, trudnych oraz uczy adekwatnej reakcji na zaistniałe zagrożenia życia na drodze, w domu, w szkole, w czasie zabawy i w czasie wypoczynku. Uczestnictwo w nim wymagało od uczniów aktywności, zaangażowania i wykorzystywania zdobytej wiedzy w praktyce. Od września 2019 r. dzieci uczestniczyły w zajęciach dotyczących bezpieczeństwa. Podczas zajęć uczniowie poznawali zasady bezpiecznego poruszania się na drogach. Uczestniczyli w praktycznych zajęciach na przejściu dla pieszych, uczyli się jak przepisowo poruszać się po drodze, jak przechodzić przez  jezdnię, oraz jak bezpiecznie i zdrowo odpoczywać w czasie wolnym od zajęć szkolnych. Przekonali się o konieczności noszenia odblasków, by być widocznym na drodze.  Poznali też zagadnienia dotyczące rozsądnego  i bezpiecznego korzystania z Internetu oraz udzielania pierwszej pomocy. Realizacja scenariuszy zajęć odbywała się na podstawie proponowanych przez organizatora materiałów edukacyjnych oraz strony internetowej www.akademiapuchatka.pl/ gdzie dodatkowo dzieci miały możliwość rozwiązywania ciekawych zadań rozwijających pamięć, koncentrację i logiczne myślenie. Przekazano Pierwszakom niezbędną wiedzę, która pomoże im unikać groźnych sytuacji i zapewni im bezpieczną naukę i zabawę. W działania związane z realizacją programu zaangażowani byli również rodzice, którzy otrzymali informacje podczas spotkania z wychowawcą. 29 stycznia br. uczniowie klas pierwszych wzięli udział w Teście Bezpieczeństwa, będącym podsumowaniem zajęć Klubu Bezpiecznego Puchatka, jednocześnie obowiązkowym elementem programu. Dzieci poznały zasady bezpiecznego spędzania wakacji, prawidłowego zachowania nad wodą, uczestniczyły w scenkach i ćwiczeniach praktycznych.

Zaobserwowaliśmy, że realizacja zadań wynikających z programu pozytywnie wpłynęła na poprawę bezpieczeństwa uczniów w naszej szkole. W wyniku podjętych działań nasza szkoła nabyła też prawa do posługiwania się prestiżowym certyfikatem „Akademii Bezpiecznego Puchatka”.

Wychowawczyni kl. I – Małgorzata Dargiewicz

FOTOGALERIA

Print Friendly, PDF & Email