Program OGNIK „Bezpieczny Dom” zajęcia edukacyjne kl. II-III w Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Sączu

Posted by

W marcu Jednostkę Ratowniczo – Gaśniczą nr 1 Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w  Nowym Sączu  odwiedzili uczniowie  klasy II – III. Uczniowie  uczestniczyli w szkoleniu w sali edukacyjnej Programu OGNIK „Bezpieczny Dom”.  Podczas  szkolenia uczniowie   uzupełnili i wykorzystali zdobytą wcześniej wiedzę z prezentowanych bajekDzieci dowiedziały się jak w przypadku zagrożenia zaalarmować służby. Służyły temu  ćwiczenia praktyczne. Powtórzyły i zapoznały się z nowymi informacjami zawartymi w znakach ewakuacyjnych. Program składał się z części teoretycznej i praktycznej. W pierwszej kolejności omawiane były sytuacje, w których może pojawić się ogień oraz sposoby zachowania w takich okolicznościach. Później z specjalnej wizualizacji mieszkania uczniowie dowiedzieli się jak prawidłowo korzystać z urządzeń elektrycznych, zobaczyli symulator płomieni oraz jak prawidłowo powinny być wentylowane pomieszczenia wyposażone w specjalne  czujniki. Szkolenie  obejmowało również elementy pierwszej pomocy przedmedycznej, obsługę podręcznego sprzętu gaśniczego oraz praktyczną naukę poruszania się w zadymionych pomieszczeniach i  prawidłową ewakuację z miejsca objętego dużym zadymieniem. Program szkolenia dodatkowo wzbogacany był o aktualne tematy dotyczące sezonowych zagrożeń: wypalania traw, tlenku węgla i paleniu ognisk w lesie. Na zakończenie szkolenia każdy uczestnik otrzymał certyfikat „Dzielny Mały Strażak” za wykazanie się znajomością zasad bezpieczeństwa i sprawnością fizyczną, a także zobaczyć jak wygląda ześlizg strażaków, zachowanie strażaków w chwili otrzymania wezwania do wypadku  i obejrzeć prawdziwe wozy strażackie.

Po wizycie pełnej strażackich emocji pojechaliśmy do kina „Helios”  na film pt „ Sonic”. Pierwszy w historii pełnometrażowy film o bohaterze przedstawiającym historię najszybszego na świecie jeża Sonica, który próbował odnaleźć swoje miejsce na nowej planecie – Ziemi.

Po obejrzeniu filmu w pogodnej atmosferze uczniowie bezpiecznie wrócili do Szkoły.

FOTOGALERIA

Print Friendly, PDF & Email