Szkoła Pamięta!

Posted by

Pamięć o zmarłych towarzyszy ludziom na całym świecie, niezależnie od miejsca i czasu, światopoglądu i religii. Na kilka dni przed świętem ludzie porządkują groby swoich bliskich, zdobią je kwiatami. Zgodnie z polską tradycją, to właśnie 1 listopada – Święto Zmarłych to czas, kiedy odżywają wspomnienia o tych, którzy odeszli, o naszych najbliższych zmarłych. W tym dniu zapalamy znicze pamięci na ich grobach – dowód naszej miłości, przyjaźni i dobrych wspomnień.
            Święto Zmarłych to również pamięć o tych, którzy polegli w obronie ojczyzny, pamięć o samotnych żołnierskich grobach i miejscach pamięci o bohaterach.
            W tych szczególnych dniach uczniowie z całej szkoły zapoznali się z przygotowaną na korytarzu gazetką dotyczącą upamiętnienia:

– wszystkich budowniczych szkoły,

– zmarłych nauczycieli,

– wszystkich poległych, którzy walczyli o wolność naszej Ojczyzny,

– kobiet zamordowanych w naszej miejscowości przez Niemców- 26.10.1943r. – Zofii Kostrzewa, Iwonie Kostrzewa, Zofii Grzesiak,

– naszego patrona -Bł. Ks. Jana Balickiego!

            Przedszkolaki wybrały się z wychowawczyniami na cmentarz parafialny pomodlić się na grobach zmarłych proboszczów oraz nauczycieli emerytowanych. Uczniowie  z klas 1-3 udali się pod pomnik zamordowanych kobiet przez żandarmerię niemiecką 26 października 1943r., aby złożyć bukiet kwiatów, zapalić znicze i pomodlić się w intencji poległych kobiet. Celem tej inicjatywy było, aby młodzi ludzie pielęgnowali pamięć o bohaterach naszej wolności poległych w naszej miejscowości.

Zapraszamy do fotogalerii.   

Print Friendly, PDF & Email