WIELICZKA – Jedno Muzeum Dwa Skarby UNESCO

Posted by

„Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego”

 

Uczniowie klasy V, VII oraz VIII zakończyli miesiąc październik biorąc udział w wycieczce edukacyjnej WIELICZKA – Jedno Muzeum dwa skarby UNESCO. W ramach projektu „Odkrywam Małopolskę” w ramach programu wsparcia turystyki szkolnej zwiedzili Wieliczkę. Głównym celem wycieczki było poznanie historii wybranych zabytków wpisanych na listę UNESCO. Uczniowie dowiedzieli się, które walory zadecydowały o tym, że kopalnia soli w Wieliczce i Zamek Żupny znalazły się wśród najcenniejszych obiektów na świecie. Wycieczka pozwoliła uczniom na kształtowanie i zaspokajanie potrzeb poznawczych, rozwój ich zainteresowań i uzdolnień. Pobudziła ich samodzielność  i odpowiedzialność za siebie, swoich kolegów, otwartość na poznawanie ciekawych miejsc w przyszłości.  

Po przyjeździe do Wieliczki uczniowie wzięli udział w prelekcji nt. Polskich Zabytków na Liście UNESCO oraz zwiedzili Muzeum Żup Solnych, gdzie mieli możliwość zobaczenia m.in. wystawę nietypowych solniczek. Największą atrakcją dnia było zejście do Kopalni Soli i poznanie historii tego podziemnego miejsca. Zwiedzanie podziemi, które stanowiły ok. 3 kilometry krętych korytarzy rozpoczęliśmy od zejścia po schodach, a mieliśmy ich do pokonania 800 na głębokość 135 metrów pod ziemię. Opłacało się! Zwiedziliśmy wykute w soli piękne komory, a wśród nich ta najbardziej wyjątkowa – Kaplica św. Kingi, niesamowite podziemne jeziora, konstrukcje ciesielskie i solne rzeźby. Na swojej drodze nasi uczniowie spotkali Skarbnika, który pomimo swojego groźnego głosu umilał nam czas w kopalni. To dzięki niemu wśród naszych uczniów znaleźliśmy „Świętą Kingę” oraz „Rycerzy”, który próbowali odszukać złoty pierścień. I wiecie co? Naprawdę go znaleźli! Ten wyjątkowy dzień zakończył się nocowaniem w kopalni! Oprócz tak wyjątkowego noclegu, uczniowie mieli możliwość korzystania z sali rekreacyjnej, gdzie odbyły się niejedne mistrzostwa tenisa stołowego i piłkarskie.

Wycieczki edukacyjne pokazują, że lekcja historii nie musi być nudna! Wierzymy, że wspomnienia pozostaną na długo w pamięci uczniów!

Print Friendly, PDF & Email