Z ŻYCIA PRZEDSZKOLA

Z ŻYCIA PRZEDSZKOLA!

DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA!

W dniu 25.11.2020r. dzieci z naszego przedszkola uczestniczyły w obchodach Światowego Dnia Pluszowego Misia. W tym wesołym dniu na przedszkolaki czekało wiele atrakcji. Zostały zaproszone do wspólnej zabawy, poznały historię ich święta, oglądały o nich bajki, prezentację przedstawiającą ilustracje i imiona różnych misiów: Miś Paddington, Coralgol, Uszatek, Jogi, Puchatek. Bawiły się m. in. przy piosenkach: “Dwa malutkie misie”, “Jadą, jadą misie”, „Misie szare”, brały udział w różnych zabawach ruchowych, quizach, zgadywankach. Wykonywały prace plastyczne m.in. kodowanie z misiem, misiowe maski. Dzień Pluszowego Misia w naszym przedszkolu był pełen uśmiechu i świetnej zabawy. Dzieci były szczęśliwe, na zakończenie każde dziecko miało wykonane zdjęcie pamiątkowe w roli Misia.

FOTOGALERIA

Przedszkolaki pamiętają!

.

Przedszkolaki młodsze i starsze włączyły się w tym roku w akcję zainicjowaną przez Ministerstwo Edukacji Narodowej „Szkoła pamięta. ze względu na obostrzenia związane z epidemią obchody tej akcji zamknięte zostały w obrębie szkoły. Z tej okazji obie grupy wzięły udział w pogadance na temat zmarłych, którzy wpłynęli na historię naszej szkoły oraz  wykonały pracę plastyczną – znicze, którymi ozdobiły gazetkę tematyczną

FOTOGALERIA

12 Października 2020 – Światowy Dzień Drzewa

Witamy dzieci w pięknym lesie –
Już nowinę echo niesie,
że Dzień Drzewa dzisiaj mamy,
więc świętować zaczynamy!

W poniedziałek obchodziliśmy  w naszym przedszkolu Światowy Dzień Drzewa. Do obchodów tego święta przygotowaliśmy się bardzo starannie. Przedszkolaki ubrane w kolorach drzew, a zwłaszcza na zielono (bo wszak ten kolor kojarzy się z silnym i zdrowym drzewem) przypomniały sobie co zawdzięczamy drzewom, dlaczego są nam niezbędne do życia i jakie dary od nich otrzymujemy. Nie zabrakło też wesołych konkurencji: za pomocą zmysłu dotyku musiały rozpoznać owoce drzew (np. orzechy, kasztany, żołędzie itp.) lub rozwiązać zagadki przyrodnicze. Dzieci wiedzą: co otrzymujemy z drzewa?, dla jakich stworzeń drzewa są domem i jak ważne są one dla każdego z nas, poznały budowę drzewa. Wiedzą także o konieczności ich ochrony. Efektem tych działań edukacyjnych było wykonanie przez każdą grupę Drzewa w dowolnej technice. Również dzieci wykonały z papieru kolorowego korony drzew na głowy, przyozdobiły kolorowymi liśćmi i ozdabiały słoiczki z darami jesieni do kącika przyrodniczego. Wszystkie prace zostały zaprezentowane w sali i korytarzu przedszkola.

FOTOGALERIA

W ostatnim czasie w przedszkolu obchodziliśmy Dzień Zwierząt
– święto obchodzone corocznie 4 października w dzień wspominania w Kościele powszechnym św. Franciszka z Asyżu, patrona zwierząt, ekologów i ekologii.

Miało to na celu uświadomienie dzieciom, że zwierzęta, które z nami mieszkają również mają swoje prawa. Dzieci poznały różne ciekawostki na temat zwierząt, naśladowały ich odgłosy i ruchy oraz wiadomości dotyczące opieki nad nimi. Została także zwrócona uwaga, że zwierzęta czują jak ludzie i nie są zabawką, którą można wyrzucić. Wszystkie przedszkolaki słuchały wierszy, poznały wiele zwierząt domowych, dzikich, rozwiązywały zagadki  odrysowywały wylosowane przez siebie zwierzę i je kolorowały oraz śpiewały i tańczyły do piosenek o tematyce związanej ze zwierzętami. Przyniesione przez dzieci z oddziałów przedszkolnych sucha karma, przekąski, puszki dla psów i kotów, zostały przeznaczone do najbliższego schroniska w Nowym Sączu

FOTOGALERIA

Zielone, czerwone, okrągłe i pachnące, a jako przekąska niezwykle sycące.
Jabłko – pełne witaminek dla chłopaków i dziewczynek.
Wszyscy jabłka chętnie jemy i DZIEŃ  JABŁKA  ŚWIĘTUJEMY!

We czwartek 24 września 2020 r.w oddziałach przedszkolnych obchodziliśmy Świętowały Dzień Jabłka. Z tej okazji wszystkie dzieci przyniosły ze sobą pachnące jabłka, a w ubiorze dzieci dominował kolor czerwony. Jednym z celów tego święta było zachęcanie przedszkolaków do spożywania owoców, a w szczególności  jabłek i to pod różnymi postaciami z powodu  jego walorów zdrowotnych i odżywczych. Były również okazje do wykonania przez uczniów „koron jabłkowych” oraz zadań matematycznych typu przeliczanie jabłek , porównywanie wielkości.
Nie zabrakło także degustacji. Dzieci poznawały ten owoc różnymi zmysłami (wzrok, dotyk, węch i smak) z niewielką pomocą pań przygotowały owocową ucztę. Samodzielnie pokroiły jabłuszko, zrobiły surówkę z jabłka z dodatkiem marchewki, sałatkę z jabłkiem i różnymi owocami, a do tego pyszny soczek jabłkowo marchewkowy. Było pysznie i kolorowo!

FOTOGALERIA

„Każdy przedszkolak dobrze wie, że kiedy 20 wrzesień zbliża się, od najmłodszego, aż po starszaka, wszyscy świętują Dzień Przedszkolaka.”

20 września  – to dzień ważny dla wszystkich przedszkolaków w całej Polsce, gdyż  w 2013 roku Sejm przyjął uchwałę ustanawiającą ten dzień Ogólnopolskim Dniem Przedszkolaka. Święto to zostało ustanowione, by podkreślić wagę edukacji przedszkolnej w rozwoju i edukacji dzieci i  ma przyczynić się do popularyzacji wychowania przedszkolnego. Nasze przedszkolaki świętowały w poniedziałek już od rana. Zaczęło się od  serdecznych życzeń, które pani wychowawca skierowała do wszystkich przedszkolaków.  Następnie odbyło się wiele atrakcji i niespodzianek, wesołej zabawy i radości z bycia przedszkolakiem. Każde dziecko otrzymało medal wesołego przedszkolaka i dyplom za udział w tym dniu. Wszystkim przedszkolakom życzymy radości, spełnienia marzeń, uśmiechów na co dzień i samych wyjątkowych chwil spędzonych w naszym przedszkolu.

FOTOGALERIA

Światowy Dzień Dinozaura

26  lutego przypada  – Światowy Dzień  Dinozaura. Cały dzień rozmawialiśmy
o prehistorycznych stworach, które niegdyś zamieszkiwały naszą planetę. Oglądaliśmy przyniesione przez dzieci do przedszkola dinozaury – zabawki, książeczki, albumy, plansze. Dzieci wykonały dużo różnorodnych prac plastyczno – technicznych tj., wykonanie maski dinozaura, wypełnianie i malowanie farbami dinozaurów, układanki dinozaurów, lepienie z plasteliny dinozaurów oraz składanie z części dinozaurów. Nie zabrakło zabaw ruchowych
i zadań związanych z tematem przewodnim. Omawianie prac na zorganizowanej wystawie sprawiło dzieciom wiele przyjemności i przyniosło dużo satysfakcji z wykonanych własnoręcznie dzieł. Z pewnością podobne zajęcia będą jeszcze powtarzane, bo nie tylko dzieciom, ale i nauczyciele chętnie zaglądają w tajemniczy i nieodkryty do końca prehistoryczny świat fauny i flory.

FOTOGALERIA

Światowy Dzień Kota w przedszkolu

Są puszyste, mięciutkie, mruczą, miauczą, łaszą się. Kto? Oczywiście koty. W poniedziałek, 17 lutego dzieci przedszkolne obchodziły nietypowe święto – Światowy Dzień Kota.
       Wszystkie dzieci przebrane i wymalowane w piękne kotki, rozpoczęły wspólną zabawą, przy znanej wszystkim piosence ” Uciekaj myszko do dziury”. Dzieci z zainteresowaniem oglądały ilustracje różnych kotów tych z bajek, dzikich i prawdziwych nadając im imiona, opowiadały co potrzebuje i co je kot, rozwiązywały zagadki, słuchały wiersza ” Kotek”, aktywnie uczestniczyły w zabawie w formie opowieści ruchowej miaucząc, robiąc koci grzbiet, mrucząc i chlipiąc mleczko. Również dzieci wykonały prace plastyczną i pokolorowały farbami swojego kotka.
Na zakończenie tak miłego dnia dużo radości sprawiła dzieciom zabawa np. szukanie celowo ukrytej maskotki kota o imieniu Ruda.

FOTOGALERIA

14 Luty – Walentynki dla chłopaka i dziewczynki!

      Dzień Zakochanych to przede wszystkim czas, w którym okazujemy uczucie tym, których kochamy. I mimo, że jest to przede wszystkich święto tych nieco starszych, to nie można zapomnieć o dzieciach, które również mają potrzebę miłości i chcą się nią dzielić z innymi. Walentynki cieszą się coraz większą popularnością wśród dzieci. Maluchy z wielką radością wycinały papierowe serca i wyklejały bibułą, wykonując piękne sercowe laurki. Zanim rozpoczęły się wesołe zabawy, rozmowy na temat Walentynek, dnia, w którym obdarowuje się ukochaną osobę drobnym upominkiem, czyli tzw. „walentynką”. Również odwiedziła nas Poczta Walentynowa, to był miły akcent, który wywołał u wszystkich serdeczny uśmiech na twarzy. Na koniec zorganizowaliśmy wiele wspólnych zabaw integracyjnych ze starszą grupa np. „Misie szare”; „Nie chcę cię”.

FOTOGALERIA

       Dzień Walentynkowy w przedszkolu na pewno można zaliczyć do udanego!

“Dobro zawsze wraca, czyli historia Szewczyka Dratewki” – Teatr Lalek Kukiełkowych


W poniedziałek 16 grudnia 2019 r. odwiedził nas Teatr Lalek Kukiełkowych z Ptaszkowej, który przygotował dla przedszkolaków bajkę pt.: „Dobro zawsze wraca, czyli historia Szewczyka Dratewki”. Historia opowiada o Szewczyku Dratewce, który pomagał kaczkom, mrówkom, pszczołom, a gdy on się znalazł w trudnej i bezradnej sytuacji te zwierzęta pomogły mu i tak uratowali księżniczkę uwięzioną w wieży zamku przez brzydką Baba Jagę. Przedstawienie bardzo podobały się dzieciom, o czym świadczyły emocjonalne reakcje
w czasie ich trwania. Po zakończonym spektaklu dzieci miały możliwość obejrzenia profesjonalnych kukiełek oraz otrzymały kolorowankę do pokolorowania.

FOTOGALERIA

Światowy Dzień Pluszowego Misia

25 listopada z okazji Światowego Dnia Pluszowego Misia w przedszkolu królował Pluszowy Miś. Dzieci, tradycyjnie, przyszły ze swoimi ulubionymi i kochanymi  pluszakami.
           Naszą uroczystość zaczęliśmy od przywitania wszystkich przedszkolaków i ich misiów, przedszkolaki za przedstawienie swoich ulubionych misiów otrzymali medal Pluszowego Misia. Następnie bawiliśmy się przy misiowych przebojach: „Jadą, jadą misie”; „Misie szare” oraz „Pluszowy Miś”. Maluchy poznały historię misiowego święta, wspólnie odgadywały misiowe  zagadki, wykonali pracę plastyczną – pokoloruj misia. Były zabawy ruchowe i gimnastyka z misiami oraz integracja ze starszakami wspólne zabawy i oglądanie bajki o „Misiu Koralgolu”. Miś jest bardzo ważny dla każdego dziecka. Można go przytulić, a nawet zwierzyć mu się z sekretów. Na koniec każde dziecko otrzymało dyplom Przyjaciela Pluszowego Misia. Mamy nadzieję, że wspomnienie tego wielkiego misiowego święta na długo pozostawi uśmiech na dziecięcych buziach.

FOTOGALERIA

STARSI CZYTAJĄ MŁODSZYM

W ramach współpracy naszego przedszkola z biblioteką szkolną, której opiekunem jest Pani Katarzyna Gryzło-Kmak, codziennie na dużej przerwie odwiedzają nas uczniowie ze starszych klas. Wizyta ta odbyła się w ramach akcji „Starsi czytają młodszym” realizowanej w naszym przedszkolu w ramach kampanii ,,Cała Polska Czyta Dzieciom” .
          Celem akcji jest nie tylko propagowanie czytelnictwa wśród dzieci, ale również integrowanie uczniów starszych z przedszkolakami. Dzieci z ogromnym zainteresowaniem słuchają czytanych utworów i bezbłędnie odpowiadały na pytania dotyczące treści wierszyków oraz bajek. Nie da się ukryć, że rówieśnikom z klas starszych również podoba się czytanie młodszym dzieciom, poznanie nowych doświadczeń i wczucie się w rolę podczas czytania.
          Starszym uczniom serdecznie dziękujemy i czekamy w każdy dzień na spotkanie z Wami.

FOTOGALERIA

DZIEŃ DYNI!

Nachodzi koniec jesiennych zbiorów, więc to najlepszy czas by ogłosić “Dzień Dyni” .
W grupie młodszych przedszkolaków  takie święto obchodziliśmy w środę 30 października,
w tedy to wśród dzieci ubranych na pomarańczowo, można było poczuć się jak na dyniowej grządce. Z samego ranka zabraliśmy się za przygotowanie własnoręcznych czapek dyniowych, które wprowadziły nas w ciąg dalszych zajęć. Na podstawie wysłuchanego wiersza pt.: „Dynia” dzieci poznały wielką różnorodność dyń i wzbogaciły wiedzę na ich temat. Dowiedziały się, że dynia jest bardzo zdrowym warzywem i, że można z niej przygotować wiele dań tj.: pieczywo, zupę, ciasto, przetwory i soki. Następnie przystąpiliśmy do dyniowych zabaw matematycznych: klasyfikowanie dyń wg wielkości, koloru i kształtu, szeregowanie od największej dyni do najmniejszej, przeliczanie dyń. Wśród zabaw ruchowych były dyniowe kręgle, skoki przez różnej wielkości dynie oraz wykonanie pracy plastycznej, pokoloruj dynię.

Dzieci z zapałem zabrały się również do odkrywania “dyniowego wnętrza”. Po przekrojeniu dyni wydrążały nasiona, obserwowały ich wygląd i zapach. Później przystąpiliśmy do tworzenia dyniowych postaci. Wszyscy biliśmy zachwyceni końcowym efektem, a w szczególności gdy włożyliśmy zapaloną świeczkę do środka dyni. Na zakończenie święta Dyni, Pani Monika wręczyła każdemu przedszkolakowi wykonany medal „Dzień Dyni”. Ten dzień przyniósł wiele niezapomnianych wrażeń, ciekawości, odkrywania i zabawy!

FOTOGALERIA

Dzień Teatru

Teatr w życiu dziecka jest bardzo ważnym czynnikiem wspomagającym jego rozwój, uaktywnia fantazję, a także marzenia i zainteresowania. Teatr, to przede wszystkim wspomaganie kompetencji językowych dziecka.

27 marca obchodziliśmy w naszym przedszkolu Dzień Teatru. Tego dnia, starsza i młodsza grupa przedszkolaków dowiedziała się jak należy zachować się w teatrze. Dzieci miały okazję uczestniczyć w zabawach ruchowych. Były aktorami i wcielały się w różne postacie. Uczestniczyły  w teatrzyku kukiełkowym pt. “Czerwony Kapturek”, bawiły się w teatrzyk cieni, oraz odgrywały różne scenki z wykorzystaniem kukiełek. Podczas zajęć plastycznych wykonały pracę przedstawiającą scenkę teatralną. Wszyscy świetnie się bawili.

FOTOGALERIA

DINO ZABAWY! czyli wesoło obchodzimy Dzień Dinozaura w naszym przedszkolu.

 Luty jak każdy miesiąc w przedszkolu, jest pełen niespodzianek, a także okazji do zdobywania wiedzy o świecie. Końcówka lutego wcale nie musi być nudna… bo jak się okazuje właśnie na koniec miesiąca przypada dość nietypowe święto. Mowa oczywiście o Dniu Dinozaura, który wypada 26 lutego, zatem jest to wspaniała okazja by przypomnieć sobie o prehistorycznych stworach, które niegdyś zamieszkiwały naszą planetę. Przedszkolacy malowali  dinozaury, oglądali  encyklopedię, albumy o tych wymarłych zwierzętach. Dzieci oglądając prezentację multimedialną poznały historię dinozaurów, dowiedziały się kiedy żyły, czym się żywiły i jak wyglądały. Następnie  wykonywały  zadania z różnych dziedzin, rozwiązywali zagadki, oraz malowały różnymi technikami prace  przedstawiające dinozaury. Wspaniałą przygodę integrującą obydwie grupy zakończyły wspólne zabawy ruchowo- muzyczne , piosenki i tańce. Na koniec z rolek papierowych dzieci wykonały szkielet dinozaura. Dzieci przejawiają zainteresowanie tymi gadami, więc ten dzień bardzo im się podobał. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z Dnia Dinozaura obchodzonym w naszym przedszkolu.

FOTOGALERIA

Walentynki w przedszkolu

W dniu 14 lutego 2019 roku w naszym przedszkolu odbyły się WALENTYNKI . Młodsze i starsze przedszkolaki w tym dniu przyszły do przedszkola ubrane na czerwono. Podczas spotkania dzieci: kultywowały tradycje walentynkowe, były zachęcane do okazywania uczuć innym osobom, czerpały radość ze wspólnej zabawy i pobytu w przedszkolu; rozwijały poczucie przynależności do społeczności przedszkolnej, poznały tradycje walentynkowe jak również budowały atmosferę przyjaźni i współdziałały w grupie, podczas licznych konkursów i zabaw. Odbył się quiz walentynkowy, rywalizacja międzygrupowa, która z nich najdłużej będzie odbijać balon, dzieci ozdabiały serduszkowe balony, tworzyły serduszkowego stworka, wyklejały czerwone serca, a także walentynkowe drzewko szczęścia. Na zakończenie wspólnej zabawy każdy przedszkolak otrzymał lizaka w kształcie serduszka.

FOTOGALERIA