kolejne już spotkanie z cudami nauki i techniki – Małopolska Noc Naukowców za nami!

Posted by

         Małopolska Noc Naukowców to kolejne już spotkanie z cudami nauki i techniki prezentowanymi przez wykładowców i studentów Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej  Nowym Sączu. Tegoroczna Noc w której uczestniczyli uczniowie klasy 6  miała miejsce 27 września. W małym laboratorium mogli zobaczyć niezwykłe zjawiska chemiczne podczas których woda zabarwiona atramentem traciła swój niebieski kolor pod wpływem octu, ale także w ciepłej wodzie z nieznanych powodów zniknął  niebieski kolor, a dlaczego to już była zagadka dla uczniów do rozwiązania w domu. Uczniowie mieli także okazję sprawdzić jak zachowuje się ciało człowieka podczas dachowania samochodu. Na specjalnym urządzeniu zwanym symulatorem dachowania niektórzy sprawdzili na własnej skórze,  jak to jest, kiedy świat obraca się do góry nogami. Po symulatorze dachowania był czas na wizytę w karetce pogotowia. Udało się nie tylko wysłuchac informacji studentek ratownictwa medycznego, ale także  sprawdzić wyposażenie i zobaczyć wnętrze karetki, a jeden z kolegów  wjechał  na noszach do środka ambulansu. Ciekawa była też wizyta w sali gdzie przyjmowali dietetycy, nie tylko dowiedzieliśmy się o wartościach odżywczych orzechów z różnych stron świata, ale skosztowaliśmy je popijając  przy tym sok z brzozy, zielony jęczmień z sokiem pomarańczowym czy miód pokrzywowy. Trzeba przyznać, że było to bardzooo smakowite stanowisko, chociaż i zaskakujące, kiedy okazywało się, że że  smak kosztowanych produktów niekoniecznie  był dobry, ale gorzki i palący jak np. sok z noni. Na zakończenie uczniowie uczestniczyli w warsztatach określających ich predyspozycje zawodowe. I chociaż do wyboru przyszłej drogi zawodowej jeszcze sporo czasu,  to już dziś niektórzy określając swoje cechy osobowościowe mogli się sprawdzić do jakiego zawodu mogą się przymierzyć na przyszłość. Wszystkich zaskoczyła niespodzianka w postaci kolorowych gadżetów z logo PWSZ, a były to  kubki, zakreślacze, długopisy, latarki i oczywiście lody dla wszystkich uczestników Małopolskiej Nocy Naukowców.

FOTOGALERIA

Print Friendly, PDF & Email