Dzieci uczą rodziców. Lekcja 8: Zielona Ziemia

Posted by

Podczas ósmej lekcji w ramach trzeciej edycji ogólnopolskiej akcji edukacyjnej „Dzieci uczą rodziców” dzieci z oddziałów przedszkolnych oraz uczniowie klas I-III dowiedzieli się czym jest ekologia, recykling, jak prawidłowo segregować odpady, zasady dbania o środowisko naturalne i nasza planetę oraz poznali znaczenie pszczół dla środowiska i człowieka w związku z obchodami Dnia Ziemi, który corocznie przypada na 22 kwietnia.

Pszczoły mają ogromne znacznie dla środowiska i człowieka:

– Produkcja jednej trzeciej żywności i 90% owoców na świecie zależy od zapylania przez owady, głównie przez pszczoły Europejskie owady zapylające w ciągu roku wykonują pracę wartą ponad 20 mld. Aż 84 roślin uprawnych jest od nich uzależnionych Bez udziału pszczół sektor rolniczy poniósłby nieoszacowane konsekwencje Spadek liczebności zapylaczy niesie ze sobą spadek ilości i zróżnicowania dostępnych pokarmów dla ludzi i zwierząt Od momentu kiedy umrze ostania pszczoła ludzie przeżyją na Ziemi jeszcze kilka lat i umrą z głodu.

– Pszczoły, obok muchówek i chrząszczy, należą do najważniejszych zapylaczy roślin kwiatowych.

– Dzięki obecności pszczół w środowisku rośliny produkują znacznie większe ilości nasion i owoców!

– Niejednokrotnie owady te są jedynym czynnikiem pozwalającym na zapylenie, a tym samym przedłużenie gatunku konkretnych roślin.

Na zakończenie zajęć uczniowie pokolorowali przygotowane zadania. Zapraszamy do obejrzenia filmiku.

Print Friendly, PDF & Email