Szkoła Pamięta

Posted by

„Nie chodzi o to, żeby się smucić. Wspomnienia to dar – łączą nas tu na dole z tymi tam na górze. Koją ból, przywołują uśmiech, potrafią czynić cuda. Pielęgnujemy je przywołując w myślach bliskich naszym sercom, szczególnie w akie dni jak 1 listopada. Tulmy w myślach tych już nieobecnych – rodziców, dziadków, sąsiadów, kolegów z klasy, znajomych z widzenia ale również zasłużonych i bohaterów. Można oczy zamknąć na rzeczywistość, ale nie na wspomnienia.”

 Stanisław Jerzy Lec

  W tych szczególnych dniach uczniowie z całej szkoły wspominali:

  • wszystkich budowniczych szkoły,
  • zmarłych nauczycieli,
  • wszystkich poległych, którzy walczyli o wolność naszej Ojczyzny,
  • kobiet zamordowanych w naszej miejscowości przez Niemców- 26.10.1943r. – Zofii Kostrzewa, Iwonie Kostrzewa, Zofii Grzesiak,
  • naszego patrona -Bł. Ks. Jana Balickiego!

Pomogła im w tym przygotowana na korytarzu gazetką dotyczącą upamiętnienia tych ważnych dla naszej szkoły osób.

            Przedszkolaki oraz klasy 1-3 wybrały się z wychowawczyniami na cmentarz parafialny pomodlić się na grobach zmarłych proboszczów oraz nauczycieli emerytowanych. Ponadto uczniowie  z klas 1-3 udali się pod pomnik zamordowanych kobiet przez żandarmerię niemiecką 26 października 1943r., aby zapalić znicze i pomodlić się w intencji poległych kobiet. Celem tej inicjatywy było, aby młodzi ludzie pielęgnowali pamięć o bohaterach naszej wolności poległych w naszej miejscowości.

Zapraszamy do fotogalerii.   

Print Friendly, PDF & Email