Projekt „Polna – na tropie skarbów przyrody” w ramach konkursu Misja Przyroda, którego organizatorem jest Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej. V – VI.2018

Posted by

Zapraszamy serdecznie do odwiedzenia urokliwej miejscowości w Beskidzie Niskim – Polnej, położonej wśród malowniczych pagórków, pól i łąk. U Nas na pewno nie będziesz się nudzić! Tutaj możesz zaczerpnąć świeżego powietrza spacerując po rezerwacie cisów i popijając wodę ze źródełka Jana. Ścieżki rowerowe poprowadzą  Cię do wielu przydrożnych kapliczek z piękną historią, a zwieńczeniem wyprawy może być cicha modlitwa w zabytkowym kościółku z XVI w.

Takie życzenia mogą znaleźć się na pocztówkach promujących Polną. Zredagowali je rodzice wraz z uczniami kl. V. W ramach działań projektowych uczniowie kl. V i VII dokonali obserwacji w terenie i wykonali piękne zdjęcia przyrody. Nauczyli się rozpoznawać chronione rośliny i zwierzęta i tą wiedzą podzielili się z innymi uczniami i rodzicami w czasie lekcji otwartej, imprez szkolnych z okazji Dnia Matki, Dnia Dziecka czy Dnia Pustej Klasy. Zachęcali do wycieczek pieszych i rowerowych poprzez aktywne zwiedzanie i poznawanie ciekawych miejsc przyrodniczych w okolicy. Opracowali Dekalog turysty, regulamin konkursu fotograficznego „Skarby przyrody na wyciągnięcie ręki”,  założyli hodowlę pachnących ziół, zaprojektowali i wysłali pocztówki do znajomych. Ważnym elementem projektu była jego promocja. Uczniowie w porozumieniu z pracownikami gminy – Referat Ochrony Środowiska zorganizowali wystawę fotograficzną w budynku gminy,  na stronie internetowej www.gminagrybow.pl umieścili informacje o celach i realizowanych przez siebie zadaniach w ramach konkursu Misja Przyroda. Dzięki udziałowi w konkursie po raz kolejny wszyscy mieliśmy okazję lepiej poznać i docenić świat przyrody naszej okolicy. Co prawda nie udało się nam sfotografować bociana czarnego, traszki czy raka. Gdzieś nam się ukryły! Ale to potwierdza nasz cel. Trzeba ciągle dbać o czystość wód, gleb i powietrza dla ochrony przyrody i nas samych! Doceniajmy i dbajmy o nasze lokalne dziedzictwo przyrodnicze!

Projekt uzyskał tytuł laureata, a nagrodą był pobyt uczniów klas VI i VIII w dniach 30.- 05.10.2018r. w Centrum Współpracy Międzynarodowej w Grodnie k. Międzyzdrojów i ich udział w „Niezwykłej lekcji przyrody”

DEKALOG ŚWIADOMEGO TURYST

POLNA – NA TROPACH CENNYCH GATUNKÓW W OKOLICACH SZKOŁY

POCZTÓWKI Z POLNEJ (PIONOWE)

POCZTÓWKI Z POLNEJ (POZIOME)

„NIEZWYKŁA LEKCJA PRZYRODY” – FOTOGALERIA

Print Friendly, PDF & Email