Dzień 24 października jest w naszej szkole Świętem Patrona – Bł. ks. Jana Balickiego. W tym roku miało ono szczególnie uroczystą formę w związku z przypadającą 130 rocznicą przybycia do Polnej ks. Jana Balickiego i 20 rocznicą Jego beatyfikacji.
Tego dnia została uroczyście odsłonięta i poświęcona tablica upamiętniająca te dwie ważne rocznice. Kamienny obelisk został usytuowany na placu przy kościele, z prawej strony od wejścia, a na tablicy z brązu zamieszczono epitafium:
Życie napisane pokorą
Księdzu Janowi Balickiemu- który ubogacił nasze serca modlitwą,
z której rodziła się wiara,
wiarą, z której rodziła się miłość
i miłością, z której narodziła się służba.
Wdzięczni parafianie”
Autorem epitafium jest ks. Piotr Adamczyk – proboszcz parafii Dzieciątka Jezus z Jodłowej na Podkarpaciu.
Uroczystość rozpoczęła uroczysta Msza Święta, sprawował ją Jego Ekscelencja ks. bp Leszek Leszkiewicz wraz z ks. proboszczem Piotrem Abramem, dziekanem Dekanatu Grybów Ryszardem Sorotą, byłym proboszczem prałatem ks. Władysławem Szczerbą i księżmi z dekanatu Grybów. W uroczystości wzięli udział zaproszeni goście Gminy Grybów z p. Jackiem Migaczem Wójtem Gminy Grybów, przewodniczącym Rady Gminy p. Jackiem Ziębcem i Kierownikiem Referatu Oświaty p. Marią Tarasek. W naszej uroczystości towarzyszyły nam zaproszone Poczty Sztandarowe ze szkół z terenu Gminy Grybów, które noszą imiona świętych: z Białej Niżnej, Wawrzki, Starej Wsi i Florynki. Po Mszy św. i poświęceniu tablicy przedstawiciele szkoły oraz gminy złożyli pod tablicą wiązanki kwiatów.
Po mszy świętej nasi uczniowie zaprosili wszystkich do hali gimnastycznej na przedstawienie pt.: „Życie napisane pokorą”. Uczniowie przedstawili dom rodzinny ks. Jana w Staromieściu, jego narodziny, potem radość z rozpoczęcia nauki w szkole powszechnej i gimnazjum. Wśród aktorów pojawili się Rodzice księdza Jana- matka Katarzyna i ojciec Mikołaj – dróżnik kolejowy. Niezwykle wzruszająca była dla widzów scena podjęcia decyzji o zostaniu księdzem i rozterki rodziców, a także samego Jana.
W kolejnej odsłonie na scenie pojawił się ks. Jan witany przez Rodziców chlebem i solą już jako kapłan po święceniach. Następnie ks. Jan ,,przybywa” do Polnej, gdzie spełnia się jako spowiednik, katecheta i kaznodzieja. W ostatniej scenie ks. Jan żegna ,,wikariatkę na niewielkim piętrze” bo Go „z Polnej zabrali by pokrzywdzić Wiecznym Miastem”.
Główny bohater wystąpił w trzech odsłonach-jako pierwszoklasista –grany przez Bartosza, ucz. kl.2, następnie Jan gimnazjalista- Piotr, ucz. klasy 6 i na końcu ks. Jan –Filip, ucz.kl.8. Scenom z życia Błogosławionego towarzyszyły recytowane wiersze i piękne pieśni śpiewane przez nasz szkolny chór i solistów.
Zebrani, zasłuchani i zapatrzeni, w ciszy obejrzeli nasz występ , który na zakończenie nagrodzili gromkimi brawami. Jego Ekscelencja ks. Bp. Leszek Leszkiewicz wpisał się do naszej szkolnej kroniki i gratulował wspaniałego występu, który bardzo mu się podobał i stwierdził, że wszędzie moglibyśmy z nim wystąpić. Wobec czego czekamy na zaproszenie… . A póki co, wszystkim tym, którzy byli obecni na uroczystości i ci, którzy nie mogli w niej uczestniczyć pozostaje nasza pamiątkowa galeria: