Godzina dla Ziemi 2023 

Posted by

Daj Ziemi odpocząć… W najbliższą sobotę 25 marca o godzinie 20:30 czasu lokalnego świat pogrąży się w ciemności. Światła zgasną w wielu instytucjach, galeriach handlowych, biurowcach i domach. 

Godzina dla Ziemi ma niezmiennie sprowokować nas wszystkich do refleksji nad kondycją planety, ale też zmotywować do podjęcia działań rzecz jej ratowania. Zgaszenie światła to symboliczny wyraz troski o naszą planetę, różnorodność biologiczną lądów, mórz i oceanów. To największa, globalna inicjatywa na rzecz ochrony środowiska przyrodniczego. 

To już 17. edycja w Polsce i na świecie. Godzina dla Ziemi odbywa się rok w rok od 2007 roku, kiedy po raz pierwszy w Sydney ponad 2 mln domów włączyły światło na godzinę. Od tamtego czasu do akcji dołącza się coraz więcej ludzi, miast i krajów. 

Zgaszenie światła to symboliczny wyraz troski o naszą planetę, różnorodność biologiczną lądów, mórz i oceanów. To zwrócenie uwagi na to, że wszyscy powinniśmy żyć w sposób przyjazny środowisku i z szacunkiem do zasobów naturalnych Ziemi.  

Jak możesz dołączyć do akcji?

W trakcie Godziny dla Ziemi nie chodzi tylko o gaszenie świateł. Do akcji możesz dołączyć samodzielnie na wiele sposobów:

  • odłóż telefon, laptop, tablet i skorzystaj z chwili dla siebie;
  • odłącz z kontaktów wszystkie nieużywane urządzenia; 
  • przygotuj sobie bezmięsny posiłek; 
  • wybierz się na spacer i podziwiaj gwiazdy;
  • zrób przegląd szafy i zastanów się, co możesz sprzedać/oddać;
  • przyjrzyj się swoim nawykom i pomyśl, co możesz zmienić; 
  • dowiedz się więcej o ochronie przyrody w swoim najbliższym otoczeniu;
  • podpisz petycję w sprawie rozszerzenia i stworzenia nowych obszarów chronionych;
  • dołącz do zbiórki WWF lub wesprzyj inną organizację działającą na rzecz klimatu i środowiska. 
Print Friendly, PDF & Email