Wycieczka kl. I-III do najstarszej Kopalni Soli w Bochni

Posted by

31 października br. uczniowie klas I-III wraz z wychowawczyniami oraz panią pedagog zwiedzili najstarszą w Polsce Kopalnię Soli w Bochni, która po prawie ośmiu wiekach wydobywania kruszcu, wygląda dziś jak podziemne miasto. 

Wycieczkę rozpoczęła zbiórka wszystkich uczestników wycieczki na szkolnym parkingu o godz. 7.15, a następnie, po sprawdzeniu obecności, zajęciu miejsc w autokarze, grupa wyruszyła do Bochni, gdzie na uczniów czekali przewodnicy i wiele atrakcji do obejrzenia. Po spotkaniu z przewodnikami, uczniowie rozpoczęli zwiedzanie od zjazdu pod ziemię ciemnym, wilgotnym szybem Campi. Zjazd windą na głębokość 212 m zrobiła na niektórych dzieciach duże wrażenie. Tuż po zjeździe pod ziemię, na uczestników wycieczki czekała kolejka, która przemierzała kilometrową trasę pomiędzy szybami Campi i Sutoris. Kolejka jechała dość szybko, ale po drodze można było zobaczyć wiele zabytków, postaci i ciekawych, zagadkowych miejsc.

Zwiedzanie kopalni ma charakter podróży w czasie, w która również zostali zabrani uczniowie, dzięki projekcji multimedialnej trasy turystycznej. Za pomocą holograficznych i interaktywnych inscenizacji oraz przestrzennych słuchowisk pokazane zostały średniowieczne techniki wydobywcze, zwyczaje górnicze oraz inne aspekty z życia kopalni. W pamięci zwiedzających na długo pozostaną prezentacje obrazujące dawny system wentylacji, systemy transportowe, jak również zalanie woda podziemnych chodników. W opowiadaniu o historii bocheńskiej kopalni przewodnikowi pomagali między innymi polscy królowie oraz żupnicy genueńscy. Najmłodsi uczniowie naszej szkoły mieli wrażenie, jakby normalna praca górników w kopalni toczyła się tuz obok nich. Jedną z wielu atrakcji było także zwiedzanie kaplicy św. Kingi oraz spotkanie Skarbnika, dobrego ducha bocheńskiej kopalni.

Zwiedzanie kopalni zakończyło się pobytem w komorze Ważyn, która znajduje się na poziomie VI „Sienkiewicz”, 250 m pod ziemią. Miejsce to pozwoliło naszym uczniom na zrelaksowanie się, zakup pamiątek i skorzystanie z bufetu restauracyjnego. Następnie uczniowie wzięli udział w warsztatach wykonania czapki górniczej ,,czako” z wybranym pióropuszem (zielony -dyrektor kopalni, biało-czerwony dyrygent orkiestry, czerwony górnik orkiestry, biały- kierownik i czarny – górnik pracujący). Uczniowie po warsztatach relaksowali się na kopalnianym placu zabaw oraz boisku grając w piłkę nożną.

Pobyt w kopalni okazał się niezwykłą przygodą, interesującą lekcją oraz świetną zabawą.

Po wyjściu z kopalni uczniowie pieszo udali się do pobliskiego Muzeum Motyli ARTHROPODA w Bochni. To największa stała ekspozycja motyli świata w Polsce, licząca ponad pięć tysięcy okazów. Dzieci zobaczyły na własne oczy, za kogo najchętniej „przebierają się” owady i co dzięki temu zyskują. Wszyscy zaciekawieni byli „owadzimi rekordzistami” – największymi motylami albo takimi, które żyją najkrócej. Po ciekawej lekcji przyrody, uczniowie mogli podziwiać okazy motyli i innych owadów z całego świata. Na zadawane pytania, przewodnik odpowiadał z chęcią i wielką pasją.

Wierzymy, że taka forma zajęć edukacyjnych może przeciwdziałać zachowaniom ryzykownym oraz uzależnieniom behawioralnym, dając naszym uczniom alternatywną, pozytywną formę spędzania czasu, która zaspokaja ważne potrzeby, takie jak podniesienie samooceny, osiąganie sukcesów, poczucie przynależności oraz satysfakcję z życia. Wycieczka realizowała cele szkolnego Programu  Wychowawczo – Profilaktycznego oraz Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Przeciwdziałania Narkomanii dla Gminy Grybów na 2023 r. i została dofinansowana w kwocie 3.274 zł.

Ostatnim punktem wycieczki był McDonald. Uczestnicy wycieczki, nieco zmęczeni i śpiący, dotarli do Polnej ok. godz. 18:00. Wycieczkę należy zdecydowanie zaliczyć do udanych.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.

 

 

 

Print Friendly, PDF & Email