Bookcrossing- weź, przeczytaj, podaj dalej!

Posted by

Bookcrossing – idea nieodpłatnego przekazywania książek poprzez pozostawianie ich w miejscach publicznych, jak również w miejscach celowo utworzonych tzw. półkach bookcrossingowych (stoliki, regały, gabloty), po to, by znalazca mógł je przeczytać i przekazać dalej. Bookcrossing to niekonwencjonalna forma popularyzowania książki i czytelnictwa, ruchoma, wirtualna biblioteka – bez własnej siedziby, regałów, kart bibliotecznych.

Nasza szkoła również chce popularyzować czytelnictwo, dlatego w ramach programu „Książki naszych marzeń”, współpracując z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Polnej, utworzyliśmy kącik bookcrossingowy. Uczniowie klasy VI wraz z Panią Anną Szurą, która działa w Gminnym Ośrodku Kultury w Polnej, przygotowali taki kącik w tym budynku. Jest to miejsce, gdzie znajduje się również bilard, a więc otwarte dla całej społeczności wiejskiej.

Dodatkowo, podczas spotkania Pani Ania przygotowała quizy czytelnicze dla naszych uczniów. Nie zabrakło słodkich nagród, za które serdecznie dziękujemy! Mamy nadzieję, że takie miejsca bookcrossingowe będą powstawać w kolejnych miejscach, a nasi uczniowie oraz mieszkańcy będą mogli cieszyć się literaturą.

Do takiego miejsca każdy może dokładać swoje książki, którymi pragnie się podzielić z innymi, a które być może od dłuższego czasu leżą nieczytane na półkach naszych domów. Podarujmy książkom nowe życie! Dzięki temu, nie tylko przyczynimy się do wzrostu czytelnictwa, ale również do budowania więzi społecznych i dzielenia się pasją do literatury.

Bookcrossing promuje ideę, że książka jest wartością, którą warto się dzielić, a wspólne korzystanie z literatury może stać się inspirującym doświadczeniem dla wszystkich uczestników. Inicjatywa ta pozwala na swobodną wymianę książek, co sprawia, że literatura staje się bardziej dostępna dla każdego- niezależnie od wieku. Zachęcamy wszystkich do udziału w bookcrossingu – do przynoszenia i zabierania książek, dzielenia się swoimi ulubionymi lekturami oraz odkrywania nowych, fascynujących tytułów.

Wierzymy, że poprzez taką formę popularyzacji książek, uda nam się zaszczepić w naszych uczniach i społeczności lokalnej miłość do czytania i sprawić, że książki staną się stałym elementem ich życia codziennego.

Print Friendly, PDF & Email