Zielona Szkoła nad Bałtykiem – Mikoszewo 2024

Posted by

Realizując cele program wychowawczo-profilaktyczny szkoły Podstawowej w Polnej, uczniowie klas III-VII mieli wyjątkową możliwość uczestniczenia w Zielonej Szkole nad Bałtykiem w malowniczym Mikoszewie w dniach od 3 do 7 czerwca br. Mikoszewo to urocza miejscowość położona na lewym krańcu Mierzei Wiślanej, która oferuje wiele atrakcji, takich jak przeprawa promowa, zabytkowa kolejka wąskotorowa oraz rezerwat przyrody „Mewia Łacha”. Zakwaterowanie w Ośrodku Wczasowo-Kolonijnym KORONA stanowiło idealną bazę wypadową na wycieczki do Trójmiasta i Malborka. Ośrodek, usytuowany na skraju lasu, znajduje się w niewielkiej odległości od morza i zajmuje rozległy, zadrzewiony oraz ogrodzony teren o powierzchni ponad 2 hektarów.

Naszą przygodę rozpoczęliśmy w poniedziałek o północy. Po około dziesięciu godzinach dotarliśmy do Malborka, gdzie zaczęliśmy zwiedzanie północnej części Polski. Uczniowie, podzieleni na grupy, zwiedzili z przewodnikiem Zamek Krzyżacki w Malborku. Od siedmiu wieków na wzgórzu nad Nogatem stoi Zamek Malborski – monumentalna gotycka budowla, która zdumiewa i zachwyca surowością kształtów, chłodem sal zamkowych, tajemniczością przejść, głębokością fos i rozpiętością grubych murów obronnych.

Po owocnym zwiedzaniu,  udaliśmy się do pensjonatu w Mikoszewie. Po zakwaterowaniu uczniowie klas III-VII wraz z opiekunami udali się nad morze, gdzie wszyscy mogliśmy przywitać się z Bałtykiem i cieszyć się naturą. Po powrocie do ośrodka zjedliśmy obiadokolację, a potem uczniowie spędzili czas na świeżym powietrzu, korzystając z placu zabaw oraz boiska znajdujących się w naszym ośrodku „KORONA”.

We wtorek, po śniadaniu, wyruszyliśmy do Gdańska. Zwiedzanie tego nadmorskiego miasta z przewodnikiem przybliżyło nam jego historię i dawną świetność. Spacerując najbardziej reprezentacyjnymi ulicami, podziwialiśmy zabytki, takie jak Złota Brama, Ratusz Głównomiejski, Fontanna Neptuna, Kościół Mariacki, Katownia oraz Dwór Artusa. Uczniowie mieli okazję zobaczyć również Dzwony Gdańskie, wywiezione przez Niemców podczas wojny. W trakcie zwiedzania nie zabrakło przerwy na lody, które ochłodziły młodych turystów.

Z Targu Rybnego w Gdańsku udaliśmy się rejsem do Westerplatte. Specjalnie na nasz przejazd podniesiono most, co było dużą atrakcją dla uczniów. Podczas rejsu mogliśmy podziwiać morskie widoki, statki, jachty oraz Stocznię Gdańską. Wysłuchaliśmy również nagrania opowiadającego o mijanych miejscach i ich historycznych momentach. Uczniowie zobaczyli m.in. Stadion Polsat Plus Arena oraz Twierdzę Gdańską. Po dotarciu do Westerplatte uczniowie wzięli udział w lekcji historycznej, odwiedzili Cmentarz Żołnierzy Wojska Polskiego i Pomnik Obrońców Wybrzeża. Po powrocie do ośrodka i zjedzeniu obiadu, uczniowie udali się na plażę, która zrobiła na nich ogromne wrażenie. Wieczorem, po kolacji, spędzili czas na wspólnych grach i zabawach.

Środa była dniem relaksu. Po porannych zabawach na placu zabaw i boisku udaliśmy się na plażę w Stogach. Morze Bałtyckie zachwyciło naszych uczniów. Był to wspaniały czas na kąpiele w morzu, budowanie zamków z piasku i inne ciekawe konstrukcje. Po plażowaniu uczniowie mieli okazję skosztować lodów i gofrów. Pogoda była idealna na plażowanie i wspólne spędzenie czasu.

Czwartek rozpoczęliśmy od porannego spaceru do Rezerwatu Mewia Łacha, gdzie Wisła wpływa do Morza. Mieliśmy możliwość podziwiania piękna tutejszej przyrody i obserwowania ptaków znajdujących się w rezerwacie. Po obiedzie wyruszyliśmy na dalsze zwiedzanie Trójmiasta. Rozpoczęliśmy od Oliwy w Gdańsku, gdzie zwiedziliśmy rozległy i urokliwy park oraz katedrę wpisaną na listę Pomników Historii. Uczniowie mieli okazję wysłuchać koncertu organowego.

Następnie pojechaliśmy do Sopotu, gdzie spacerowaliśmy popularnym deptakiem wzdłuż ulicy Bohaterów Monte Cassino, prowadzącym do najdłuższego molo w Europie. Podziwialiśmy przedwojenną architekturę i piękno nadmorskiej przyrody. Kolejnym przystankiem była Gdynia – miejski fenomen II Rzeczypospolitej. Zwiedziliśmy atrakcje turystyczne, poznaliśmy historię miasta, specyfikę portowego ośrodka oraz trudne lata gdyńskiej historii. Odwiedziliśmy niszczyciel ORP „Błyskawica”, który służył w wielu morskich kampaniach II wojny światowej. Po powrocie do ośrodka uczniowie odpoczywali po dniu pełnym wrażeń.

Piątek był ostatnim dniem Zielonej Szkoły. Po wykwaterowaniu uczniowie mieli jeszcze czas na ostatni spacer po Mikoszewie oraz wspólne gry i zabawy. Po obiedzie wyruszyliśmy w drogę powrotną.

Zielona Szkoła w Mikoszewie była niezapomnianym czasem pełnym zwiedzania, nauki i zabawy, które dostarczyły uczniom mnóstwo wrażeń i niezapomnianych wspomnień. Każdy dzień przynosił nowe przygody i odkrycia, począwszy od monumentalnego Zamku Krzyżackiego w Malborku, poprzez fascynujące zabytki Gdańska, aż po rekreacyjne chwile na plażach Bałtyku. Wycieczki do rezerwatu przyrody, historycznych miejsc Westerplatte, uroczego Sopotu i nowoczesnej Gdyni wzbogaciły wiedzę uczniów o polskiej historii, kulturze i przyrodzie.

Dzięki starannemu zaplanowaniu każdego dnia, uczniowie mogli zarówno się uczyć, jak i bawić, co uczyniło ten wyjazd wyjątkowym doświadczeniem edukacyjnym. Zorganizowane zajęcia sportowo-rekreacyjne, gry na świeżym powietrzu oraz wspólne wieczory spędzone na rozmowach, grach i zabawach integrowały uczestników, budując poczucie wspólnoty i współpracy. Wierzymy, że taka forma zajęć edukacyjnych przeciwdziała zachowaniom ryzykownym oraz uzależnieniom behawioralnym, dając naszym uczniom alternatywną, pozytywną formę spędzania czasu, która zaspokaja ważne potrzeby, takie jak podniesienie samooceny, osiąganie sukcesów, poczucie przynależności oraz satysfakcję z życia. Wycieczka realizowała cele szkolnego Programu  Wychowawczo – Profilaktycznego oraz Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Przeciwdziałania Narkomanii dla Gminy Grybów na 2024 r. i dzięki staraniom opiekunów została dofinansowana przez Gminę Grybów.

Podziękowania kierujemy do firmy Wactur, której profesjonalne podejście do organizacji wyjazdu zagwarantowało bezpieczeństwo, komfort i różnorodność atrakcji. Dbałość o każdy szczegół, od transportu po zakwaterowanie i wyżywienie, sprawiła, że uczniowie mogli skupić się na czerpaniu radości z każdej chwili spędzonej na Zielonej Szkole. Bez ich zaangażowania i wsparcia, to niezapomniane przeżycie nie byłoby możliwe.

Mamy nadzieję, że Zielona Szkoła w Mikoszewie zostanie na długo w pamięci uczniów, inspirując ich do dalszego odkrywania i poznawania świata. To był czas pełen przygód, nauki i zabawy, który na zawsze pozostanie w sercach wszystkich uczestników.

Print Friendly, PDF & Email