Wycieczka do Zakopanego klas I-III

Posted by

Wycieczki szkolne – to czas ulubiony przez uczniów. Dnia 9 czerwca grupa 38 uczniów klas: I-III uczestniczyła w wycieczce turystyczno-krajoznawczej do Zakopanego zorganizowanej przez biuro turystyczne Wactur. Nasz wyjazd rozpoczął się w prawdziwie letnio-pochmurnej pogodzie.

                Swoją przygodę rozpoczęliśmy od zwiedzania Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na zakopiańskich Krzeptówkach. Jest to rzymskokatolickie sanktuarium maryjne w Polsce, wybudowane, jako votum za ocalenie życia papieża Jana Pawła II po zamachu z 13 maja 1981 roku. Objawienie fatimskie jest bardzo bliskie naszym uczniom, ponieważ Matka Boża objawiła się pasącym baranki dzieciom; małej Łucji, Franciszkowi i Hiacyncie.

                Kolejnym punktem naszej wycieczki, był wyjazd kolejką krzesełkową na Polanę Szymoszkową. Duża kolej sześcioosobowa prowadzi na szczyt Gubałówki, gdzie można podziwiać piękny widok na panoramę Tatr od strony południowej oraz na Podhale od strony północnej.

                Następnie udaliśmy się niedaleko dolnych Krupówek przy ulicy Kościeliskiej, gdzie znajduje się tzw. Stary Kościółek obok, którego mieści się cmentarz na Pęksowym Brzyzku nazywanym Starym Cmentarzem. Pierwotnie był miejscem pochówku mieszkańców Zakopanego i okolic. Były tu także grzebane bliżej nieznane osoby młode, ofiary wypraw w Tatry lub gruźlicy. W roku 1889 została na cmentarzu pochowana osoba sławna. Był nią niezwykle zasłużony dla Zakopanego, powszechnie znany i darzony wielkim poważaniem lekarz dr Tytus Chałubiński. Bramę wiodąca na cmentarz została wykonana z Kuźnickiego żelaza, obok której wiszą tablice. Pierwsza ze znamiennym napisem: „Ojczyzna to ziemia i groby. Narody tracąc pamięć, tracą życie”. Przez cmentarz przebiega jedna aleja, po której bokach w kilku rzędach usytuowane są groby. Znaczna część nagrobków to wspaniałe dzieła sztuki powstałe w pracowniach okolicznych artystów. Obecnie na terenie Starego Cmentarza chowa się osoby zasłużone dla Zakopanego, Podhala i Polski oraz zmarłych, którzy mają tu rodzinne grobowce. Znajdują się tutaj m.in. groby poetów: Kornela Makuszyńskiego oraz Kazimierza-Przerwy -Tetmajera.

                Z cmentarza pieszo przeszliśmy do Krupówek, jednej z najbardziej znanych ulic – deptaków w Polsce, aby zakupić pamiątki i posilić się w restauracji MC Donald, która dodatkowo wzbogacona była o salę zabaw. Sprawiło to uczniom mnóstwo radości.

                Po zakupieniu pamiątek przejechaliśmy autokarem pod skocznie narciarskie, gdzie mogliśmy obejrzeć skoki treningowe narciarzy. Wielka Krokiew im. Stanisława Marusarza to duża skocznia narciarska o punkcie konstrukcyjnym K125 i rozmiarze HS140, zlokalizowana na północnym stoku góry Krokiew (1378 m n.p.m.) w Zakopanem,

                Następnie udaliśmy się do Kaplicy Najświętszego Serca Jezusowego w Jaszczurówce. Świątynia ta została zaprojektowana przez Stanisława Witkiewicza. Kaplica jest typowym przykładem stylu zakopiańskiego. 

                Zadowoleni, pełni wrażeń i wiedzy o Tatrach i Zakopanem o godzinie 20tej szczęśliwie wróciliśmy do swoich domów. Zapraszamy do obejrzenia filmiku z naszej wycieczki i polecamy wszystkim klasom taką wyprawę.

Print Friendly, PDF & Email