Narodowe Czytanie w naszej szkole!

Posted by

Uczniowie naszej szkoły zgromadzili się dziś na sali gimnastycznej w ramach akcji NARODOWE CZYTANIE.

To coroczna akcja wspólnego czytania wybranej lektury, do której przyłączyć się mogą wszystkie chętne osoby prywatne oraz instytucje publiczne w kraju i za granicą. Akcja organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 r. i została zainicjowana wspólną lekturą „Pan Tadeusz” Adama Mickiewicza. Podczas następnych edycji przeczytano m.in.: „Trylogię” oraz „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza, „Lalkę” Bolesława Prusa, „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego, „Nowele polskie”,  „Balladyna” Juliusza Słowackiego.

Podczas tegorocznej edycji – w 2022 r. para prezydencka zaprasza do wspólnego czytania Ballad i romansów Adama Mickiewicza – w dwusetną rocznicę pierwszej ich publikacji.

A Jak pisze Pan Prezydent:

„Zwłaszcza dziś, w obliczu rosyjskiej agresji na Ukrainę, wolnościowe idee romantyzmu znów są niezwykle aktualne. I to zarówno te, które zagrzewają do boju o suwerenność, wzmacniają odwagę i męstwo, jak i te, które przedkładają czucie i wiarę nad obojętność i które kształtują postawę solidarności z uciskanymi. Za naszą wschodnią granicą dzieje się to, czego sami niejeden raz doświadczaliśmy w historii.

A kiedy Polski nie było na mapie Europy, to właśnie romantyzm uformował nasz patriotyzm, ocalił narodową tożsamość i duchowość, a także odkrył piękno naszej kultury ludowej.”

[ngg src=”galleries” ids=”332″ display=”basic_slideshow”]Podczas prób oraz samego występu uczniowie korzystali ze sprzętu zakupionego w ramach programu „Laboratoria Przyszłości”. Uczniowie przygotowali sprzęt

nagłaśniający i operowali nim, korzystali z mikrofonów, relacjonowali akademię za pomocą aparatu cyfrowego. 

 

[ngg src=”galleries” ids=”334″ display=”basic_slideshow”]
Print Friendly, PDF & Email