Światowy Dzień Uśmiechu

Posted by

W roku 2022r. Światowy Dzień Uśmiechu przypadł na 7 października (piątek). W naszej szkole obchodziliśmy to sympatyczne święto z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego oraz pedagoga specjalnego. Dzieci i uczniowie klas I-III przyszli ubrani w żółtym kolorze. Na korytarzu obok sekretariatu zawisł napis oraz została wykonana gazetka tematyczna dotycząca Światowego Dnia Uśmiechu. Na drzwiach wejściowych oraz na ścianach korytarza i holu zawisły plakaty ze śmiesznymi emotkami oraz przysłowiami. Samorząd uczniowski rozwiesił uśmiechy na górnym korytarzu. Zarówno przedszkolaki, uczniowie, nauczyciele całej szkoły zostali obdarowani wesołymi buźkami przez przewodniczącego szkoły, pedagoga specjalnego i wychowawczynię klasy I i jej podopiecznych.

Pomysłodawcą tego dnia był Harvey Ball, autor znanego na całym świecie symbolu żółtej uśmiechniętej buzi, tzw. „smiley face”, stworzonej w 1963 roku. Symbol ten reprezentować ma dokładnie to, co, na co dzień chcemy widzieć jak najczęściej u innych ludzi – bezinteresowny uśmiech i radość życia. Bo jak się okazuje, znane od wieków powiedzenie „śmiech to zdrowie” to nie tylko metafora.

Dzięki śmianiu się, które towarzyszy nam od urodzenia, stajemy się szczęśliwsi, zapominamy o troskach dnia codziennego, żyjąc chwilą. Chwilą obfitującą w radość. W ten sposób tworzy się lecznicze koło szczęścia. Śmiech i radość są bardzo potrzebne ludziom. Psycholodzy stwierdzają, że osoba pogodna lepiej radzi sobie z trudnościami, lepiej się uczy, lepiej wychowuje, lepiej funkcjonuje w społeczeństwie. Śmiech oddziałuje na wiele narządów naszego ciała, usprawniając ich funkcjonowanie. Powstaje w centralnym układzie nerwowym. Jest spontaniczną reakcją układu nerwowego, niezależną od naszej woli. Ponadto podczas śmiechu w organizmie zwiększa się wydzielanie endorfin, określanych, jako hormony szczęścia. Śmiech działa relaksująco na nasz organizm i redukuje stres.

Pamiętajmy…. Uśmiech jest zaraźliwy, więc przebywajmy w towarzystwie osób uśmiechniętych!!!

 

Print Friendly, PDF & Email