10 października Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego

Posted by

Dzień ustanowiony by większą uwagę skupić na higienie zdrowia psychicznego. Celem święta jest zwrócenie uwagi na problemy zdrowia psychicznego, z jakimi każdego dnia boryka się coraz większa liczba ludzi jak również na tempo życia, rozwój cywilizacji, życie w stresie (szczególnie w czasie trwania pandemii COVID-19 związanej z tym izolacji społecznej) brak właściwego odpoczynku, co sprzyja rozwojowi zaburzeń psychicznych. Dla osób chorych równie ważna jest społeczna akceptacja i zrozumienie, że choroba psychiczna to choroba jak każda.

W naszej szkole również przyłączono się do promowania nowego tematu upowszechniania polityki zdrowia psychicznego wybranego przez Światową Federacje Zdrowia Psychicznego. Na głównym korytarzu obok szatni została wykonana gazetka z ciekawymi informacjami dotyczącymi jak zadbać o zdrowie psychiczne oraz do kogo można się zwrócić o pomoc, gdy mamy problem.

Każdemu z nas jest czasem SMUTNO, każdy jest czasem ZŁY, ZAWSTYDZONY, ZESTRESOWANY, pełen LĘKU I ….TO JEST OKEJ!

Tak samo jak każdy z nas innym razem odczuwa RADOŚĆ, SPOKÓJ, WDZIĘCZNOŚĆ, SZCZĘŚCIE, PODEKSCYTOWANIE.

Jeżeli jednak masz wrażanie, że te trudne emocje są od Ciebie silniejsze, zabierają Ci energię i przeszkadzają doświadczać tych „ przyjemnych” emocji….NIE BÓJ SIĘ SZUKAĆ I PROSIĆ O POMOC!

Do kogo możemy zwrócić się o pomoc:

  • Rodziców
  • Wychowawcy
  • Pedagoga szkolnego
  • Pedagoga specjalnego
  • Psychologa
  • Nauczyciela, któremu ufam

Ponadto zawsze można skorzystać i porozmawiać ze specjalistami, którzy pracują na infolinii:

  • Telefonu Zaufania dla dzieci i młodzieży 116 111
  • Dziecięcego Telefonu Zaufania Rzecznika Praw Dziecka 800 12 12 12
  • Niebieskiej Linii dla osób doświadczających przemocy 800 120 002
  • Telefonu alarmowego 112

 

[ngg src=”galleries” ids=”339″ display=”basic_slideshow”]
Print Friendly, PDF & Email