Wróżby andrzejkowe w klasach 1-3

Posted by

Andrzejki to tradycja ludowa wieczoru wróżb, pielęgnowana z dziada, pradziada.  Wtedy to – zgodnie z tradycją – św. Andrzej uchyla rąbka tajemnicy i za sprawą znaków i wróżb podpowiada nam, co nas będzie czekać w przyszłości.

Również w naszej szkole 30 listopada sale lekcyjne zostały zamienione w „Sale Wróżb„, gdzie uczniowie klas 1-3 mieli okazję poznać swoją przyszłość za pomocą wróżb oraz zgłębiali tajniki tych wróżb i zwyczajów andrzejkowych. 

Wychowawczynie przygotowały dla uczestników zabawy, liczne wróżby, dzięki którym mogli oni sprawdzić, np. jaki zawód będą wykonywać w przyszłości albo, jakie imię będzie nosiła przyszła wybranka lub wybranek ich serca.

Oczywiście było lanie wosku, a panny i kawalerowie sprawdzali ustawiając buty, kto pierwszy się ożeni lub wyjdzie za mąż. Przyszłość zapisana była również w kwiatach, kolorach, szklanej kuli, ale również na rybach, które uczniowie musieli złowić na wędkę.

Wróżba „Marzenie za grosik” gwarantowała spełnienie życzenia każdemu, komu udało się z odległości celnie wrzucić monetę do miseczki z wodą. Każdy uczestnik andrzejkowych szaleństw z niecierpliwością przekłuwał papierowe serce, aby odczytać imię swojej sympatii. Katalog wróżb był obszerny i bogaty, a każdy pragnął wywróżyć sobie coś wyjątkowego. Pojawiły się także magiczne kubeczki, lustra czy filiżanki z herbatą. 

Ten dzień był pełen atrakcji i niespodzianek. Teraz zostało nam tylko czekać i sprawdzać czy te wróżby i życzenia się spełnią.

Print Friendly, PDF & Email