Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

Posted by

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego to coroczne święto obchodzone 21 lutego. Zostało ustanowione przez UNESCO 17 listopada 1999 r. Święto ma służyć promocji języka ojczystego oraz uświadomieniu społeczeństwu, jak ważne jest prawidłowe posługiwanie się językiem ojczystym w życiu codziennym.

We wtorek 21 lutego w obchody Dnia Języka Ojczystego włączyli się uczniowie klas I -III naszej szkoły. Podczas swoich zajęć poznawali tajniki wiedzy o języku polskim. Wychowawczynie starały się przekazać uczniom wiedzę, na temat tego, czym jest język ojczysty, dlaczego należy używać go w sposób poprawny oraz jak można wzbogacić swoje słownictwo. Uczniowie z zainteresowaniem obejrzeli filmiki edukacyjne opowiadające o języku polskim oraz historii i znaczeniu dzisiejszego święta. Uczestniczyli także w zabawach z językiem. Ochoczo bawili się w „kolorowe rebusy”, rymowane wyrazy, gry zaproponowane przez wardwall, gimnastykowały swój język, recytowali „łamańce językowe”. Zmagania z niektórymi wierszykami okazały się trudne do pokonania, ale wprawiły wszystkich w radosne nastroje. Uczniowie poprzez wspólną zabawę dowiedziały się wielu ciekawostek dotyczących języka ojczystego.

Obchody Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego upłynęły w bardzo miłej i radosnej atmosferze. Mamy nadzieję, że uczniowie choć w niewielkim stopniu uświadomili sobie, że język polski jest naszym skarbem oraz symbolem narodowym i wszyscy powinniśmy o niego dbać. Moda na język polski na pewno zagości w naszej szkole na dłużej i na stałe wejdzie do kalendarza wydarzeń szkolnych. Zapraszamy do obejrzenia relacji z tego święta.

Print Friendly, PDF & Email