1 marca. Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Posted by

1 marca 1951 r., w więzieniu na warszawskim Mokotowie wykonano wyrok śmierci na dowódcach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość. Skazani zostali przez komunistyczne władze po pokazowym procesie, poprzedzonym brutalnym śledztwem. W rocznicę ich śmierci obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Święto 1 marca miało stać się hołdem dla Żołnierzy Wyklętych za „świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych. Za krew przelaną w obronie Ojczyzny”.

Aby nieustannie pamiętać o bohaterskich czynach naszych rodaków, uczniowie klas IV-VIII wspominali zasługi Żołnierzy Wyklętych na godzinach wychowawczych. To ważne, aby w sercach młodych ludzi kształtować szacunek i pamięć dla tych, którzy walczyli o Polskę! Ponadto, klasy przygotowały gazetki ścienne upamiętniając tę ważną dla Polaków datę i walczących za nas Bohaterów. Podczas zajęć z historii uczniowie mieli możliwość obejrzenia materiałów edukacyjnych przygotowanych przez IPN, które umożliwiły im dogłębniejsze zrozumienie obchodów tego dnia.  Młodsi uczniowie również nie zapomnieli o uczczeniu pamięci Żołnierzy Wyklętych. Dodatkowo uczniowie zapoznali się z cennymi informacjami, które zostały umieszczone na gazetce informacyjnej znajdującej się na szkolnym korytarzu.

W obliczu tragedii, która w obecnym czasie rozgrywa się u naszych wschodnich sąsiadów, jeszcze bardziej jesteśmy wdzięczni Polakom, którzy walczyli za naszą wolność.

Chwała bohaterom!

Print Friendly, PDF & Email