Wycieczka nad Solinę klasy VI i VIII

Posted by

Uczniowie klasy VI i VIII wybrali się na niezapomnianą wycieczkę nad Solinę (15.06), która miała wiele fascynujących celów. Głównym zamierzeniem było poznanie kraju, jego bogactwa przyrodniczego, tradycji, zabytków kultury i historii. W ramach wycieczki uczniowie mieli okazję poszerzyć swoją wiedzę z różnych dziedzin życia społecznego, gospodarczego i kulturalnego, a także zdobyć informacje dotyczące ochrony środowiska naturalnego i funkcjonowania rodzimego ekosystemu. Ponadto, promowano zdrowy styl życia, aktywność fizyczną oraz rozwijanie sprawności fizycznej. Wycieczka miała także na celu umocnienie więzi klasowych i szkolnych.

Jednym z najważniejszych punktów programu było zwiedzanie imponującej Zapory nad Soliną, która jest jednym z największych obiektów hydrotechnicznych w Polsce. Znajduje się ona na rzece San, około 80 km na południe od Rzeszowa. Uczniowie mieli nie tylko okazję przejść przez samą zaporę, ale również poznać jej fascynującą historię.

Niezapomniane chwile przyszły również wraz z najnowszą atrakcją w Bieszczadach – przejazdem koleją linową gondolową nad Zaporą Solińską. Ta imponująca inwestycja, wykonana przez Polskie Koleje Linowe, rozpoczynała się w Solinie na zboczach góry Płasza, na wysokości 456,60 m n.p.m. Po pokonaniu 1540 metrów gondolami, uczniowie docierali na zbocza góry Jawor, osiągając wysokość 561,80 m n.p.m. Podczas podróży kolejką gondolową otwierały się przepiękne widoki na dwa jeziora: Zalew Soliński i Zalew Myczkowiecki, a także na okoliczne miejscowości, takie jak Solina, Bóbrka, Myczkowce, Myczków, Polańczyk i Werlas. Podróż koleją gondolową można było śmiało nazwać „widokiem z lotu ptaka na Bieszczady”. Na stacji górnej, znajdującej się na zboczach góry Jawor, uczniów witała wieża widokowa z otwartym tarasem, z którego rozpościerały się zapierające dech w piersiach panoramy Zalewu Solińskiego i Myczkowieckiego. Inwestorzy PKL postawili także zewnętrzny przeszklony chodnik, nazywany „skywalk”, który umożliwiał odważnym uczniom podziwianie piękna otaczającej przyrody z jeszcze większej wysokości. Po zwiedzeniu stacji górnej, uczniowie mieli także możliwość skorzystania z atrakcji dostępnych na terenie samej zapory.

Wycieczka nad Solinę była prawdziwą przygodą przyrodniczą, która odkryła przed uczniami niezwykłe walory przyrodnicze tego regionu. Każdy krok na tym malowniczym terenie obfitującym w piękne krajobrazy, zielone wzgórza i błękitne jeziora, wzbudzał zachwyt wśród uczestników. Być może najbardziej ekscytującym elementem było poznanie terenu, który okazał się znajdować tak niedaleko od ich codziennego otoczenia. Mimo bliskości, większość uczniów nie miała wcześniej okazji zapoznać się z tą częścią kraju. To odkrycie dodatkowo zwiększyło ich zainteresowanie i ciekawość. Ta niezwykła wycieczka nad Solinę nie tylko dostarczyła uczniom wielu niezapomnianych wspomnień, ale także na stałe wpłynęła na ich postrzeganie otaczającego świata. Odkrycie bliskiego terenu o takim bogactwie przyrodniczym zmotywowało ich do dalszego eksplorowania i doceniania lokalnych walorów przyrodniczych.

Print Friendly, PDF & Email