Magurski Park Narodowy- wycieczka kl. IV i V

Posted by

15 czerwca 2023 roku uczniowie z IV i V klasy mieli niezwykłą okazję wziąć udział w ekscytującej wycieczce do najbliższego parku narodowego – Magurskiego Parku Narodowego. Ten nowoczesny obiekt przyrodniczy znajduje się w malowniczej okolicy Krempnej i zapewnia niezapomniane doświadczenia związane z przyrodą i kulturą.

W trakcie wycieczki, uczniowie mieli możliwość zwiedzenia fascynującej wystawy o nazwie „Cztery pory roku w Bieszczadach”. Ta interaktywna ekspozycja pozwoliła im zanurzyć się w różnorodności przyrody i odkryć tajemnice pracy przewodników, którzy prowadzą turystów po parku. Uczniowie dowiedzieli się, jak ważna jest rola przewodników w ochronie i promocji przyrody, a także jakie umiejętności są potrzebne do pełnienia tej funkcji.

Podczas warsztatów dotyczących rozpoznawania drzew, uczniowie mieli okazję nauczyć się, jak rozpoznawać różne gatunki drzew na podstawie ich cech charakterystycznych. Prowadzący w przystępny sposób opowiedzieli o znaczeniu drzew w ekosystemie i roli, jaką odgrywają w życiu wielu organizmów. Uczestnictwo w tych warsztatach poszerzyło wiedzę uczniów o przyrodzie i zainspirowało ich do odkrywania i szacunku dla otaczającego świata roślinnego.

Kolejnym punktem wycieczki było odwiedzenie Szymbarku, gdzie uczniowie zostali przeniesieni w czasie i trafili do chat pod strzechą. Tam mieli okazję poznać pracę wiejskiej zielarki, która opowiedziała im o zastosowaniu ziół w lecznictwie ludowym. Uczniowie mieli także okazję aktywnie uczestniczyć w tradycyjnych czynnościach, takich jak obracanie kołem młyńskim i mielenie zboża za pomocą żaren. Dzięki temu doświadczeniu mogli w pełni zrozumieć trud pracy wiejskich mieszkańców sprzed wieków.

W trakcie wycieczki do parku, uczniowie mieli również czas na zabawę na placu zabaw oraz na rozwiązanie tajemniczego labiryntu. To była doskonała okazja do spędzenia aktywnego czasu na świeżym powietrzu i czerpania radości z przyrody w otoczeniu rówieśników.

Warto podkreślić, że w trakcie wycieczki uczniowie zdobyli pierwszą odznakę parku narodowego. To świadczy o ich zaangażowaniu i wiedzy na temat ochrony przyrody. Obecnie w Polsce istnieje łącznie 23 parki narodowe, dlatego zdobycie tej odznaki było dla uczniów nie tylko zaszczytem, ale także dowodem ich pasji i zainteresowania przyrodą. Przed nami cel- zdobyć pozostałe 22 odznaki!

Wycieczka do Magurskiego Parku Narodowego była niezapomnianym doświadczeniem dla uczniów. Pozwoliła im na pogłębienie wiedzy o przyrodzie, kulturze i tradycji. Przede wszystkim jednak wzbudziła w nich świadomość i szacunek dla piękna otaczającego nas świata przyrody oraz potrzeby jego ochrony dla przyszłych pokoleń.

Print Friendly, PDF & Email