17 września- pamiętamy!

Posted by

17-stego września przypada Światowy Dzień Sybiraka. Święto to zostało ustanowione przez Sejm RP w 2013 roku, a obchodzone jest w rocznicę napaści radzieckiej na Polskę z 1939 roku.

Dziś, w naszej szkole upamiętniliśmy ten ważny dla Polaków dzień. Sala lekcyjna klasy VI wypełniła się uczniami i nauczycielami, którzy zebrali się, aby uczcić pamięć Sybiraków.  To dzień poświęcony pamięci Polaków, którzy zostali zesłani na Sybir lub przeżyli tam okres trudnych prześladowań i represji. To ważne święto, ponieważ przypomina nam o ogromnym cierpieniu, jakie doświadczyli nasi rodacy w wyniku działań władz sowieckich i niemieckich podczas II wojny światowej. Równocześnie symbolizuje ono siłę i wytrwałość ludzi, którzy przetrwali te okrutne czasy i przyczynili się do odbudowy Polski po wojnie.

Uczniowie klasy VI przygotowali i przedstawili prezentację multimedialną, ukazującą historię Polaków deportowanych na Syberię podczas II wojny światowej. Uczniowie zaprezentowali ważne daty, fakty oraz zdjęcia, które przybliżyły nam dramatyczne losy tamtych czasów. 

To było wyjątkowe wydarzenie, które pokazało, jak ważne jest pamiętanie o bohaterach naszej polskiej historii i docenianie ich ofiary.  Pamiętając o Dniu Sybiraka, uczciliśmy pamięć tych, którzy przeszli przez ogromne cierpienia, ale także pokazali niezłomną wolę i ducha walki. Ich losy są częścią naszej polskiej historii i dziedzictwa, które powinniśmy pielęgnować i przekazywać przyszłym pokoleniom.

Print Friendly, PDF & Email