Narodowe Czytanie 2023

Posted by

Nad Niemnem Elizy Orzeszkowej lekturą 12. odsłony Narodowego Czytania.

Prezydent RP Andrzej Duda skierował okolicznościowy list, zachęcając do wspólnej lektury.

To książka nastrojowa, napisana barwnym językiem, a zarazem donośna i sugestywna w swoim patriotycznym przesłaniu. (…) Spotkajmy się z rodzinami Bohatyrowiczów, Korczyńskich i innymi postaciami, wysłuchajmy ich rozmów o Polsce, ale też tych codziennych pogawędek „przy polskim stole”. Odkryjmy na nowo atmosferę tego dzieła, bogatą nadniemeńską przyrodę, wspaniałe pejzaże i krajobrazy. Przypomnijmy wreszcie ważne dziedzictwo Powstania Styczniowego, które powraca we wspomnieniach bohaterów i legendzie jako symbol i fundament narodowej pamięci i którego znaczenie jest istotne także dla innych narodów naszego regionu – podkreślił w liście Prezydent RP Andrzej Duda.

Chciałbym, aby tegoroczna lektura pogłębiła też namysł nad tym, w jaki sposób współcześnie odczytujemy naszą historię i jak o niej pamiętamy. I żeby, zwłaszcza dzisiaj, w obliczu agresywnego rosyjskiego imperializmu, odwołując się do powstańczego czynu, powieść Orzeszkowej jeszcze bardziej umocniła przekonanie o podstawowym prawie każdego narodu do własnej wolności i suwerenności – dodał Prezydent.

Nad Niemnem to najbardziej znana powieść Elizy Orzeszkowej. Powstawała w latach 1886–1887, a w formie książka ukazała się w 1888 roku. Ze względu na barwne opisy, wyrazistych bohaterów i odwołania historyczne dzieło porównywano do Mickiewiczowskiego Pana Tadeusza. Żadna inna książka pisarki nie została tak entuzjastycznie przyjęta przez recenzentów. Chwalono m.in. sprawne połączenie dydaktyzmu z walorami artystycznymi i przemyślaną kompozycję całości. Nad Niemnem cieszyło się popularnością i uznaniem kolejnych pokoleń czytelników. W Drugiej Rzeczypospolitej powieścią zainteresowało się kino. Ekranizację książki ukończono w 1939 roku, ale obraz zaginął w czasie II wojny światowej. Kolejny film nakręcono w połowie lat 80. XX wieku. Nad Niemnem to jeden najważniejszych utworów literatury polskiej podejmujący tematykę Powstania Styczniowego, którego 160–lecie obchodzone jest w 2023 roku.

Akcja Narodowego Czytania została zainicjowana w 2012 roku wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. Od 2015 roku w warszawskim Ogrodzie Saskim Prezydent RP Andrzej Duda wraz z Małżonką Agatą Kornhauser–Dudą czytają fragmenty wybranej książki w ramach programu Narodowe Czytanie.

Nie tylko w stolicy, lecz także w naszej szkole, z dumą i zapałem celebrowane jest to niezwykłe wydarzenie literackie od wielu lat. W tym roku szkolnym uczniowie klasy VI przygotowali prezentację, która została przedstawiona uczniom naszej szkoły na temat tego wyjątkowego dnia. Ponadto, reprezentanci klas IV-VII wraz z nauczycielami odczytali fragmenty „Nad Niemnem.”

Poprzez włączenie się w to czytelnicze święto, uczniowie i nauczyciele oddają hołd kulturowemu dziedzictwu, umacniając więzi społeczności edukacyjnej i poszerzając horyzonty umysłowe. Narodowe Czytanie staje się momentem refleksji nad treściami literackimi, które kształtują tożsamość narodową oraz dają wgląd w ducha epoki.

W ten sposób, dzięki akcji Narodowego Czytania, literatura staje się mostem pomiędzy przeszłością a teraźniejszością, łącząc pokolenia w miłości do piękna słowa pisanego. To nie tylko akt czytania, lecz również akt wspólnego przeżywania emocji i myśli, które ożywają w kartach książki. Takie wyjątkowe chwile pokazują, że literatura jest niezmiennie istotną częścią naszej kultury i może łączyć ludzi w fascynującą podróż przez strony historii oraz ludzkiego doświadczenia.

 

Print Friendly, PDF & Email