Śladami historii- wycieczka kl. VII do Oświęcimia

Posted by

25 października to niezwykła data dla uczniów klasy VII, którzy w tym dniu wyruszyli na wycieczkę edukacyjną, prowadzącą ich śladami historii do Oświęcimia. Podczas tej wyjątkowej podróży mieli okazję zwiedzić Miejsce Pamięci i Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu, które jest zarówno potężnym pomnikiem jak i instytucją kultury dokumentującą mroczne zbrodnie niemieckie popełnione w okupowanej Polsce. To symboliczne miejsce, które kryje w sobie przeszłość pełną bólu i cierpienia.

Auschwitz-Birkenau zwany także „fabryką śmierci”, to zespół byłych niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych i obozów zagłady, który działał w latach 1940-1945. Jest on symbolem Holokaustu, czyli zagłady Żydów i jedynym niemieckim obozem koncentracyjnym, który został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 1979 roku pod nazwą Auschwitz-Birkenau. To miejsce przypomina nam o okrucieństwach, które miały miejsce podczas II wojny światowej i skłania do refleksji nad mroczną stroną historii.

 Jednak wizyta w Auschwitz-Birkenau to nie tylko konfrontacja z przeszłością, to również ważna lekcja historii i edukacyjny przekaz, który kładzie nacisk na potrzebę zachowania pamięci i zrozumienia historii. Dla uczniów, którzy odwiedzili to miejsce, była to nie tylko lekcja z książek, ale również silne doświadczenie emocjonalne, które kształtuje ich rozumienie przeszłości i skłania do refleksji nad przyszłością ludzkości. Auschwitz-Birkenau przypomina nam, że nigdy nie wolno zapominać o bólu i cierpieniu, jakie ludzkość była w stanie zadać sobie nawzajem, oraz że naszym obowiązkiem jest dążyć do lepszej przyszłości, w której takie tragedie nie miałyby miejsca.

Print Friendly, PDF & Email