11 listopada- Dzień Niepodległości

Posted by

W piątek odbyła się uroczysta akademia z okazji 11 listopada, czyli Dnia Niepodległości. To wyjątkowo ważna data dla Polski i Polaków, symbolizująca odzyskanie niepodległości po 123 latach zaborów. Podczas tej uroczystości dominowały nasze narodowe barwy – biel i czerwień, które są symbolem naszej ojczyzny. Akademię prowadziła klasa VI, którą wsparli pozostali uczniowie naszej szkoły, m.in. uczniowie klasy III, IV i V oraz zerówkowicze.

Całe wydarzenie niosło ze sobą atmosferę powagi i dumy narodowej. Podczas akademii, uczestnicy deklamowali wiersze, które wyrażały miłość do Ojczyzny oraz opiewały bohaterów i wydarzenia związane z walką o niepodległość. Wspólnie śpiewano pieśni patriotyczne, które od wieków stanowią dźwięczny hołd dla tych, którzy oddali życie za wolność naszego kraju.

Podczas akademii wspomniano także o ważnych momentach w historii Polski, oraz trudne lata okupacji, które nie złamały ducha narodu. To była doskonała okazja do przypomnienia sobie, jak wiele ofiar i poświęceń przyniosła nam niepodległość, i jak ważne jest zachowanie naszej suwerenności.

Ponadto, tego dnia w naszej szkole można było zaobserwować materiały w ramach projektu „Młodzież pamięta”. Warto podkreślić, że uczestnicy akademii otrzymali nie tylko edukacyjne materiały w postaci broszur i zakładek do książek, ale także symboliczne gesty w postaci flag i naklejek, które wzbogaciły atmosferę patriotyzmu w szkole. Tegoroczna edycja skupiła uwagę na ukazaniu różnorodności i bogactwa polskiej historii, ze szczególnym uwzględnieniem bohaterów z Małopolski- „Wielcy z Małopolski”. Dzięki otrzymanym materiałom uczniowie mają okazję zgłębić wiedzę na temat znakomitych postaci takich jak Jan Matejko, Zofia Stryjeńska, Maciej Miechowita oraz Mikołaj Kopernik. Jednocześnie szkoła otrzymała kalendarz ścienny, który będzie przypominał o tej wyjątkowej akcji przez kolejny rok.

Warto zaznaczyć, że w tym szczególnym dniu odśpiewano hymn polski w uroczysty sposób, w ramach inicjatywy Ministerstwa Edukacji i Nauki o nazwie „Szkoła do hymnu”. Ten symboliczny akt narodowego jednoczenia miał na celu podkreślenie wartości hymnu jako ważnego elementu dziedzictwa kulturowego i patriotycznego. Dzięki tej akcji, uczniowie mieli okazję do wspólnego przeżycia chwili dumy i refleksji nad historią oraz wspólną tożsamością narodową. Była to ważna inicjatywa, która oddała hołd hymnowi narodowemu i przypomniała o jego znaczeniu w edukacji i życiu społecznym.

Finałem dzisiejszego spotkania było ogłoszenie wyników wewnątrzszkolnego konkursu recytatorskiego poezji patriotycznej, który odbył się w klasach 1-3. Laureaci tego konkursu mieli zaszczyt wystąpić i zaprezentować swoje umiejętności recytatorskie. To niezwykłe wydarzenie nie tylko podkreśliło kreatywność uczniów, ale także umożliwiło im wyrażenie miłości do ojczyzny poprzez sztukę.

W ten wyjątkowy dzień wszyscy zebrani mieli okazję razem uczcić wartości i tradycje, które kształtują naszą tożsamość narodową. Niepodległość to skarb, którym warto się dzielić, a takie uroczystości pozwalają nam zbliżyć się do historii naszego kraju i docenić dziedzictwo, które otrzymaliśmy od naszych przodków. Niech 11 listopada zawsze przypomina nam o naszej dumie narodowej i zobowiązuje do pielęgnowania wartości patriotycznych.

Print Friendly, PDF & Email