Dzień Pluszowego Misia

Posted by

Trudno sobie wyobrazić dzisiejszy świat bez Pluszowego Misia. Jest towarzyszem dzieci i dorosłych w świecie beztroskiej zabawy oraz przyjacielem-powiernikiem największych sekretów i tajemnic. Po raz kolejny postanowiliśmy uczcić to święto w klasach I-III w sposób szczególny.

W dniu 23.11.2023r. wszystkie misie i inni pluszowi przyjaciele dzieci, opuścili swoje zaciszne pokoiki i przybyli wraz z uczniami do szkoły na „misiowe zajęcia”. Celem całego przedsięwzięcia było między innymi: przybliżenie dzieciom w sposób bardzo przystępny historii pluszowego misia, przedstawienie w formie kolorowanek różnych sylwetek misiów, zachęcanie do poszanowania zabawek.

Przypomnijmy, że Światowy Dzień Pluszowego Misia ustanowiono dokładnie w setną rocznicę powstania maskotki – w 2002 roku. Wszystko zaczęło się jednak dużo wcześniej. W 1902 roku prezydent Stanów Zjednoczonych Teodor Roosvelt, wybrał się na polowanie. Po kilku godzinach bezskutecznych łowów, jeden z towarzyszy prezydenta postrzelił małego niedźwiadka i zaprowadził go do Roosvelta. Prezydent ujrzawszy przerażone zwierzątko, kazał je natychmiast uwolnić. Jeden ze świadków tego zdarzenia uwiecznił historię niedźwiadka na rysunku w waszyngtońskiej gazecie, którą czytał producent zabawek. Od tego momentu zaczęto wykorzystywać zdrobniałe imię prezydenta i sprzedawać maskotki pod nazwą Teddy Bear, która dziś w języku angielskim jest określeniem wszystkich pluszowych misiów.

Przybliżanie dzieciom historii pluszowego misia w sposób przystępny, poprzez kolorowanki i rozmowy, to świetny sposób na edukację poprzez zabawę. Dodatkowo, zachęcanie do poszanowania zabawek podkreśla ważność dbania o swoje przedmioty i rozwija w dzieciach odpowiedzialność.

Miłą niespodziankę sprawiła nauczycielka języka polskiego w starszych klasach pani Barbara Gryboś. Przyszła w przebraniu misia odwiedzając nie tylko uczniów klas I-III, ale i przedszkolaków. Rozmawiała z uczniami o ich misiach, pytała jak mają na imię maskotki i opowiadała o historii święta. Przybycie pani od języka polskiego przebranej za misia to niewątpliwie uroczy dodatek do tego święta oraz doskonały sposób na budowanie więzi z młodszymi uczniami i stworzenie przyjaznej atmosfery w klasie.

Opowiadanie o swoich misiach, przedstawianie ich imion i recytowanie wierszy z pewnością dodatkowo wzbogaciło atmosferę tego wyjątkowego dnia. Dzięki takim aktywnościom uczniowie mogli dzielić się swoimi osobistymi doświadczeniami z pluszowymi przyjaciółmi, co nie tylko umożliwiało im wyrażenie kreatywności, ale także budowanie wspólnoty w klasie. Recytowanie wierszy o misiach dodało elementu artystycznego do tego wydarzenia. To piękny sposób na rozwijanie umiejętności językowych i wyrażanie uczuć poprzez sztukę słowa. Takie aktywności nie tylko przyczyniają się do świętowania, ale także promują kreatywność, współpracę i otwartość wśród uczniów.

Gratulacje dla wszystkich za udział w tak uroczej i inspirującej inicjatywie z okazji Światowego Dnia Pluszowego Misia! Udział misiów i innych pluszowych przyjaciół w „misiowych zajęciach” zapewne sprawił dzieciom wiele radości i dodatkowej zabawy. Dziękujemy Pani Barbarze Gryboś za miłą niespodziankę. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z obchodów tego święta.

 

 

Print Friendly, PDF & Email