Wyjazd na przedstawienie teatralne pt. „Dziady”

Posted by

Ciemno wszędzie, głucho wszędzie, Co to będzie, co to będzie?

-czyli kilka słów o niezapomnianym wyjeździe na przedstawienie teatralne pt. „Dziady”.

29 listopada br. uczniowie klas VI oraz VII wyruszyli w pełną kulturalnych doznań wyprawę do Miejskiego Ośrodka Kultury w Nowym Sączu. Głównym punktem programu był spektakl teatralny w wykonaniu Teatru Scena M, dzięki któremu uczniowie mieli okazję zgłębić tajniki jednego z najważniejszych dzieł polskiego romantyzmu – „Dziady Część II” autorstwa Adama Mickiewicza. Przykuwająca uwagę interpretacja aktorów przeniosła ich w świat symboli, mitów i dramatycznych losów, składających się na bogactwo tej literackiej opowieści. Dzięki doskonałej grze aktorskiej, dbałości o scenografię, efekty dźwiękowe i świetlne, uczniowie poznali niezwykły, pogański obrzęd przywoływania duchów oraz pomocy im.

„Dziady. Część II” Adama Mickiewicza to lektura obowiązkowa w szkole podstawowej. Obejrzenie spektaklu na żywo stanowi nieocenione uzupełnienie czytania tekstu pisanego, otwierając przed uczniami zupełnie nowe perspektywy interpretacyjne.

Zobaczenie aktorów na scenie, ich ekspresyjna gra i artystyczna interpretacja utworu sprawiły, że abstrakcyjne postacie z lektury nabrały realnego życia. W czasie spektaklu uczniowie mieli okazję wczuć się w dramatyczne losy bohaterów, doświadczając emocji, które trudno przekazać jedynie poprzez czytanie. Widok scenografii, kostiumów i świateł teatralnych wzbogacił ich zrozumienie epoki, atmosfery i przesłań zawartych w literackim dziele Mickiewicza.

Taka forma edukacji kulturowej wpływa nie tylko na rozwój zmysłów artystycznych uczniów, lecz także kształtuje umiejętność analizy i interpretacji sztuki. Dzięki bezpośredniemu kontaktowi z teatrem, uczniowie zyskali głębsze zrozumienie kontekstu społecznego, historycznego i kulturowego utworu. To wyjątkowe przeżycie wzbogaciło ich edukacyjną podróż, tworząc trwałe połączenie między tekstem pisanym a sztuką sceniczną. Obejrzenie spektaklu „Dziady. Część II” na żywo stanowiło niezapomniany etap edukacyjny, który z pewnością odcisnął piętno na literackich zainteresowaniach i rozwijającej się świadomości kulturowej uczniów.

Po emocjonalnym i intelektualnym przemieszczeniu się przez świat teatru, uczniowie przenieśli się do parku trampolin „Jumpmania”. To miejsce pełne radości, aktywności fizycznej i adrenaliny. Skoki na trampolinach nie tylko przyniosły radość, ale również zintegrowały grupę, dając uczniom możliwość spędzenia czasu aktywnie i w atmosferze pełnej pozytywnej energii.

Podczas tej wyjątkowej wycieczki nie tylko poszerzono horyzonty kulturowe uczniów, ale także zachęcono ich do doświadczania różnych form sztuki i aktywności fizycznej. Dzień ten z pewnością pozostanie w ich wspomnieniach jako czas pełen emocji, śmiechu i nowych doświadczeń.

Print Friendly, PDF & Email