BohaterON w Twojej Szkole 2023

Posted by

W ramach akcji BohaterON w Twojej Szkole 2023 upamiętniającej 79. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego i pielęgnującej pamięć o uczestnikach tego wydarzenia, uczniowie klas 4-7 wzięli wzięli udział w projekcie edukacyjnym „Bombka z Memmingen”.

W trakcie lekcji historii uczniowie poznali losy Aureliusza Dembińskiego, 16-letniego uczestnika Powstania Warszawskiego, a następnie więźnia obozu jenieckiego Stalag VII B Memmingen. Po wysłuchaniu pięknego i wzruszającego słuchowiska wykonali papierowe bombki, które ozdobiły szkolną choinkę.

Dlaczego papierowe bombki? Bo taką ozdobę choinkową wykonał Aureliusz w obozie jenieckim Memmingen w wigilię 24 grudnia 1944 r. Po wojnie bohater ułożył sobie życie za granicą, ale mała papierowa bombka już na zawsze pozostała pamiątką obozowego życia. Ta niezwykła lekcja historii „o pragnieniu wolności i tęsknocie za Ojczyzną” uświadomiła wielu uczniom z jakimi trudami zmagali się uczestnicy Powstania Warszawskiego.

Chwała Bohaterom!

Print Friendly, PDF & Email