Każdy inny- wszyscy równi! Obchody Dnia Dzieci Chorych na Zespół Downa

Posted by

21 marca obchodzimy Dzień Dzieci Chorych na Zespół Downa, dzień poświęcony świadomości i akceptacji dla dzieci dotkniętych tym genetycznym zaburzeniem. Zespół Downa, spowodowany trisomią chromosomu 21, charakteryzuje się specyficznymi cechami fizycznymi i umysłowymi, jednak każde z tych dzieci jest niepowtarzalne i niezwykłe!

Aby podkreślić znaczenie tego dnia, uczniowie klas 4-7 podjęli działania podczas godziny wychowawczej, uczestnicząc w specjalnych zajęciach poświęconych tematowi Zespołu Downa. Przedstawiono im prezentację, która szeroko omówiła tę kwestię, a także obejrzeli filmiki z udziałem dzieci z tym zaburzeniem.

To właśnie troje bohaterów tego filmiku odwiedziło dziś naszą szkołę, aby wspólnie celebrować 21 marca. Byli to: Ewcia, Hania oraz Mikołaj. Spotkanie miało na celu zwiększenie świadomości i akceptacji dla dzieci chorych na Zespół Downa.

Goście najpierw spędzili czas z młodszymi uczniami, klasy 1-3, gdzie wspólnie obejrzeli filmik przedstawiający ich historie. Następnie dzieciaki miały okazję się poznać i zintegrować. Podzielone na dwie grupy, każda z nich miała zadania do wykonania, co umożliwiło wspólną aktywność i budowanie relacji. Współpraca była kluczowa podczas tworzenia „slajma”, który był efektem wspólnej pracy i wsparcia, symbolizując, że działając razem, można osiągnąć wspaniałe rezultaty.

Na zakończenie spotkania, nasi uczniowie wręczyli zaproszonym dzieciom laurki, wykonane z serca, podkreślając swoją otwartość i empatię. Jednak to nie koniec gestów życzliwości. Ewa, Hania i Mikołaj odwiedzili również starszych uczniów, którzy również przygotowali dla nich laurki, co dowodziło, że duch tolerancji i akceptacji przenika przez różne grupy wiekowe.

Następnie nasi goście udali się do oddziału przedszkolnego, gdzie wspólnie kolorowali plakat na pamiątkę spotkania, wprowadzając radość i uśmiech w przedszkolne środowisko. Całe wydarzenie było wyrazem wspólnoty, współpracy i otwartości na różnorodność, czego efektem było nie tylko edukowanie, ale przede wszystkim budowanie więzi i wzajemnego szacunku.

Bardzo serdecznie dziękujemy Ewie, Hani, Mikołajowi oraz im rodzicom za dzisiejszą wizytę i życzymy dużo zdrowia oraz wytrwałości na każdy dzień!

Print Friendly, PDF & Email